Sulmi me thikë në Francë, fëmijët e plagosur në gjendje të qëndrueshme
Bota
Lexohet për: 3 min.
1 vit më parë
Linku u kopjua

Katër fëmijë të vegjël që u goditën me thikë në një park në Annecy, në juglindje të Francës, tani janë në gjendje të qëndrueshme.

Fëmijët nga një deri në tre vjeç po trajtohen në spital.

Policia mposhti dhe arrestoi sulmuesin me thikë pasi ai hyri në një kënd lojërash për fëmijë për të kryer sulmin, shkruan BBC.

Mes të plagosurve është edhe një fëmijë britanik trevjeçar, ndërsa një tjetër holandez. Dy të rritur gjithashtu u plagosën, dhe janë në gjendje më kritike.

Policia ka konfirmuar se i dyshuari është një sirian 31-vjeçar, i cili kishte statusin e refugjatit në Suedi.

Ky tregim përmban detaje që disa lexues mund t'i gjejnë shqetësuese.

Deputeti rajonal Antoine Armand e përshkroi sulmin si "të neveritshëm" dhe tha se autoritetet po hetonin, por dinin "shumë pak".

Pamjet video të sulmit të ngarkuara në mediat sociale tregojnë një shesh lojërash të vogël, ku jeta po vazhdon normalisht. Fëmijët vrapojnë përreth, dhe prindërit dhe kujdestarët e tyre janë aty.

Pastaj hyn një burrë me thikë dhe shumë shpejt dëgjohen britma. Ai po kërkon qartë fëmijë për të sulmuar - dhe ai sulmon një në një.

Sipas raportimeve, sulmuesi "nuk ka të dhëna kriminale apo psikiatrike".

Prokurorja e Annecy Line Bonnet-Mathis u tha gazetarëve se viktimat e reja varionin nga 22 muajsh deri në tre vjeç.

"Nuk duket të ketë asnjë lloj motivimi terrorist", tha ajo.

Policia thotë se i dyshuari ka statusin e refugjatit në Suedi dhe së fundmi ka ardhur në Francë, duke lënë pas një grua dhe një vajzë trevjeçare. Në një kërkesë të pasuksesshme për azil vitin e kaluar për statusin e refugjatit në Francë, ai tha se ishte një i krishterë sirian.

Gjatë incidentit, sulmuesi thirri emrin e Jezu Krishtit.

Një grua e identifikuar si ish-gruaja e tij tha për BFM TV se ish-partneri i saj ishte i krishterë.

"Ai nuk më telefonon për katër muaj. [Marrëdhënia jonë] u ndal sepse ne jetonim në Suedi dhe ai nuk donte të jetonte më në Suedi," tha ajo, duke shtuar se ai nuk kishte shfaqur më parë sjellje të dyshimta.

Vitet e fundit, Franca është ballafaquar me sulme me thikë, të kryera shpesh nga të rinj të vetmuar me prejardhje në krime të vogla dhe me disa lidhje islamike. Është e qartë se ky sulm është i një natyre tjetër.

Deri më tani, shumica e politikanëve janë të kujdesshëm që të mos kërcejnë në përfundime, por është e pashmangshme që sulmi të ushqehet në debatin mbi emigracionin.

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024