Kusari-Lila për draft-statutin e Ramës: S’kemi nevojë për shpëtimtarë
Lajme
Lexohet për: 2 min.
1 vit më parë
Linku u kopjua

Shefja e Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Mimoza Kusari-Lila ka deklaruar se nuk e kanë parë draft-statutin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe të propozuar nga kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama. Sipas saj, si i tillë duhet të përfundojë në Kosovë, e jo në Gjermani në Francë.

Ajo ka paralajmëruar se iniciativat e tilla, sado mund të kenë qëllimin e mirë, mund të përfundojnë keq.

Shefja e deputetëve të shumicës shtoi se mund të bisedojmë me kryeministrin Rama dhe në “gjuhën e pastër shqipe” në mënyrë që të kuptohen qartë.

https://kosovapress.com/admin/kurti-vizionin-per-asociacionin-do-te-konkretizoje-kur-ka-pajtueshmeri-per-shtyllat-e-tij/

Ajo tha se raportet me Shqipërinë janë më tepër se fqinjësore.

Lexo po ashtu
Moti sot
Teksa ka folur edhe për propozimet e tjera, Kusari-Lila deklaroi se nuk kanë nevojë për shpëtimtarë për ofrimin e një drafti të statutit për Asociacionin.

Shefja e GP-së së LVV-së mohoi se janë prishur raportet me Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Po ashtu, shtoi se ekziston vullnet politik për të siguruar legjitimitet të lartë në zgjedhjet në veri.

https://kosovapress.com/admin/hoxhaj-draft-asociacioni-i-rames-eshte-hap-i-duhur-te-kete-mbeshtetjen-ne-kosove/
https://kosovapress.com/admin/rama-per-nderkombetaret-ata-jane-zot-shtepie-ne-kosove-e-krijuan-me-bomba/
https://kosovapress.com/admin/muja-duke-derguar-statut-per-asociacionin-rama-po-forcon-raportin-e-tij-me-vuciqin/
https://kosovapress.com/admin/rama-i-dorezon-presidentit-francez-dhe-kancelarit-gjerman-nje-draft-te-asociacionit/
https://kosovapress.com/admin/drafti-i-rames-per-asociacionin-berisha-i-shkruar-ne-beograd/
25 vjet çlirim, a jeni të kënaqur me suksesin e Republikës së Kosovës ?
Po
Jo
Nuk e di
Voto
414
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024