Hoxhaj: Draft-asociacioni i Ramës është hap i duhur, të ketë mbështetjen në Kosovë
Lajme
Lexohet për: 2 min.
1 vit më parë
Linku u kopjua

Nënkryetari i Kuvendit të Kosovës, Enver Hoxhaj deklaroi sot se draft-asociacioni i kryeministrit Edi Rama duhet ta ketë mbështetjen në Kosovë. Ai tregoi se e ka parë propozimin në fjalë, veçse refuzoi ta komentojë të njëjtin. Hoxhaj e quajti të drejtë, të duhur dhe të domosdoshëm hapin e Shqipërisë në tejkalimin e situatës aktuale në vend.

Sipas tij, Kosova është në një fazë kritike dhe se situata në veri nuk tregon për fuqizim të sovranitetit të vendit.

Hoxhaj u shpreh se Kurti duhet t’u thotë po tri kërkesave të partnerëve.

Hoxhaj potencoi se me këtë propozim, Rama po bën përpjekje për t'i përmbushur interesat e Kosovës.

Ai refuzoi ta komentojë propozimin e draft-statutit të kryeministrit Edi Rama, veçse shprehu mbështetjen për këtë iniciativë.

Deputeti i PDK-së, Enver Hoxhaj tha se kjo iniciativë duhet ta ketë mbështetjen e Kosovës.

Nënkryetari i Kuvendit të Kosovës, Enver Hoxhaj shtoi se drafti i propozuar nga Rama është hap i duhur dhe i drejtë.

Lajmi i plotë është në sistemin me parapagim.

Ndryshe, kryeministri shqiptar, Edi Rama ka deklaruar se e ka dorëzuar një draft të Asociacionit të komunave me shumicë serbe te presidenti francez Emmanuel Macron dhe kancelari gjerman, Olaf Scholz. Për këtë dokument, ai ka thënë se i ka vënë në dijeni edhe presidentin e Këshillit Evropian dhe amerikanët. Rama ka thënë se drafti është i punuar nga ekspertë dhe sipas tij, pret që i njëjti të vlejë për të çuar në një nivel tjetër dialogun Kosovë-Serbi./Sh.Pajaziti

https://kosovapress.com/admin/rama-i-dorezon-presidentit-francez-dhe-kancelarit-gjerman-nje-draft-te-asociacionit/
https://kosovapress.com/admin/kurti-vizionin-per-asociacionin-do-te-konkretizoje-kur-ka-pajtueshmeri-per-shtyllat-e-tij/
https://kosovapress.com/admin/kusari-lila-per-draft-statutin-e-rames-rruga-per-ferr-eshte-e-ndertuar-me-qellime-te-mira/
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024