Mbahet simpozium shkencor në 50-vjetorin e themelimit të Grupit Revolucionar të Kosovës
Lajme
Lexohet për: 1 min.
1 vit më parë
Linku u kopjua

Me temën “Rëndësia politike dhe historike e themelimit të Grupit Revolucionar të Kosovës për çështjen e pazgjidhur shqiptare”, është mbajtur simpozium shkencor. Në 50-vjetorin e themelimit të këtij GRK arriti të përballonte represionin sistematik policor.

Udhëheqësi i Grupit Revolucionar i Kosovës - Organizata Marksiste Leniniste të Kosovës, Mehmet Hajrizi tha se qëllimi i vetëm i organizatave çlirimtare ishte çlirimi dhe ribashkimi i trojeve shqiptare.

Edhe historiania Sabile Keçmezi ka folur për rrethanat historike dhe politike të themelimit të organizatës çlirimtare GRK OMLK.

Në shënimin e 50-vjetorit të themelimit të Grupit Revolucionar të Kosovës, veprimtari Agim Sylejmani tregoi për periudhën e themelimit të kësaj organizate dhe bashkimin e grupeve patriotike.

Lajmi i plotë në sistemin me parapagim...

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024