Lista e Kosovës, Batatina godet Giressen: Dështim total, ta marrin një trajner shqiptar
Sport
Lexohet për: 2 min.
11 muaj më parë
Linku u kopjua

Lista prej 23 lojtarëve të ftuar nga trajneri i Kombëtares së Kosovës, Alaing Giresee për dy ndeshjet e këtij muaji, në të cilën nuk është përfshirë asnjë lojtar nga Superliga e Kosovës, ka bërë që Tahir Batatina jetë i ashpër me trajnerin francez.

Trajneri i Llapit ka thënë për KosovaPress se ka mbetur u habitur nga lista e publikuar ku nuk është përfshirë asnjë lojtar që luan në futbollin kosovar.

Ai shton se ideja e trajnerëve të Kosovës për të marr lojtarë vetëm pse ata luajnë nëpër Evropë është totalisht gabim, e aq më tepër kur trajnerët që e kanë drejtuar deri më tani Kosovën nuk e kanë arritur asnjë objektiv të tyre.

“Kjo është për t’u habitur, po të kishin ardhur këta selektorë për të na kualifikuar në botëror e evropian do t’ua kishim dhënë dorën sepse po dinë dhe po ia qëllojnë dhe nuk kanë nevojë të na i marrin lojtarët. Por në momentin kur selektorët tanë nuk na kanë kualifikuar as në kampionat botëror e as evropian dhe shohim që rezultatet e tyre janë dëshpëruese, nuk kanë arsye për të mos i marrë lojtarët e Superligës. Mendoj që është gabim shumë i madh që nuk janë duke i marr. Nuk duhet të merret një lojtar që shkon e luan, si Mirlind Daku, apo Valmir Veliu, apo Arbnor Muja dhe tani eja ti direkt në kombëtare pse shkove për të luajtur në Evropë, jo, gabim.”, thotë Batatina.

https://kosovapress.com/admin/giresse-publikon-listen-per-ndeshjet-e-qershorit-nuk-mungojne-befasite/

Batatina thekson se kombëtarja duhet të përbëhet nga lojtarët vendor në mënyrë që të bëhet promovimi i ligës. Ai ka kërkuar që të bëhet ndryshimi i trajnerit duke thënë se është koha që në krye të “Dardanëve” të emërohet një trajner shqiptar.

Në kuadër të kualifikimeve për në Kampionatin Evropian, Kosova më 16 qershor e pret Rumaninë në “Fadil Vokrri”, kurse tri ditë më vonë ballafaqohet me Bjellorusinë Budapest.

https://kosovapress.com/admin/agim-ademi-takon-perzgjedhesin-alain-giresse/

“Dardanët” kanë dy barazime nga dy ndeshjet e parë në grupin I ku janë ndeshur me Izraelin dhe Andorran.

A do te jetë qeveria e ardhshme VV-PDK?
Po
Jo
Nuk e di
Voto
480
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024