​Emisarët pas takimit me Kurtin: Të dëgjohen kërkesat tona
Lajme
Lexohet për: 2 min.
11 muaj më parë
Linku u kopjua

I dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun mes Kosovës dhe Serbisë, Miroslav Lajçak dhe i dërguari i posaçëm i SHBA-së për Ballkan, Gabriel Escobar, i kanë paraqitur kryeministrit Albin Kurti propozimin me tri elemente. I pari është deeskalimi i situatës në terren në tri komunat veriore, pastaj zgjedhje të shpejta në këto komuna si dhe rikthimi në dialog.

Pas takimit që patën mbrëmjen e së hënës, të dy emisarët thanë se faktori ndërkombëtar është unik në këto kërkesa dhe shpresojnë se do të dëgjojnë.

I dërguari i BE-së, Lajçak, deklaroi se ky është vetëm fillimi i misionit të tyre në Prishtinë dhe Beograd ndërsa i pyetur nëse ka pajtueshmëri për zgjedhje të reja, ai tha se nuk ka ende një marrëveshje.

Ai tha se diskutimi ishte i hapur i gjatë, i sinqertë, dhe i vështirë por që u shfrytëzua për të shkëmbyer idetë.

Emisari amerikan, Gabriel Escobar, deklaroi se çdo vend mik i Kosovës sot ka të njëjtën kërkesë siç ia kishin parashtruar ata kryeministrit Kurti.

Lajçak deklaroi se në veri duhen kryetarë të cilët kanë legjitimitet.

Escobar deklaroi se Shtetet e Bashkuara janë mbështetësi më i madh për Kosovën prandaj kërkojnë nga autoritetet që të dëgjojnë kërkesat e tyre.

Të dy emisarët do të qëndrojnë edhe nesër (e martë) në Kosovë, ku fillimisht në mëngjes do të takojnë presidenten Vjosa Osmani ndërsa gjatë ditës edhe përfaqësuesit e Listës Serbe.

A do te jetë qeveria e ardhshme VV-PDK?
Po
Jo
Nuk e di
Voto
508
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024