​AGK: Gazetarët hasin në vështirësi për të marrë përgjigje nga institucionet e drejtësisë
Lajme
Lexohet për: 1 min.
1 vit më parë
Linku u kopjua

Gazetarët në Kosovë po vazhdojnë të përballen me vonesa në përgjigje dhe komunikim të paktë me gjyqësorin. Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës (AGK) po e sheh me shqetësim numrin e paktë të zëdhënësve në këto institucione të drejtësisë. Kështu u tha në diskutimin e EULEX-it për përmirësimin e komunikimit të gjykatave me publikun dhe mediat.

Anëtarja e bordit të AGK-së, Naile Dema Selmani u shpreh se janë realizuar takime me përfaqësues të Këshillit Gjyqësor dhe Prokurorial për të adresuar ankesat e gazetarëve.

Po ashtu, ajo ka përmendur ankesat e gazetarëve për hapësirat e ngushta në vendet ku mbahen gjykimet.

Redaktori i emisionit "Drejtësia në Kosovë", Kreshnik Gashi tha se prej vitit 2010, KGjK ka marrëveshje me secilën organizatë që ka dashur të monitorojë sistemin.

https://kosovapress.com/admin/eulex-gjykatat-te-komunikojne-me-fjale-te-thjeshta-vendimet/

Gashi shtoi se duhet të ketë transmetim live të mbledhjeve të Këshillit Gjyqësor të Kosovës.

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024