Gërvalla: Opozita në Kuvend shqiponja e në Ambasada bëhen pula
Lajme
Lexohet për: 2 min.
1 vit më parë
Linku u kopjua

Seanca e Kuvendit ku po diskutohet për situatën në veri, për zëvendëskryeministren e Kosovës, Donika Gërvalla, është zhgënjyese.

Duke ju drejtuar deputetëve të LDK-së, ajo ka thënë se Qeveria Kurti nuk ngatërron partneritetin me servilizëm.

Ajo ka përsëritur se me partnerët ndërkombëtar bisedojnë hapur dhe synojnë t’i bindin për qëllimet e drejta të Kosovës.

Sipas saj dhuna në veri nuk ka të bëjë me të drejtat e pakicave serbe. 

"Në dallim nga ata që sot flasin në emër të LDK dhe ngatërrojnë partneritetin me servilizmin, politikën me thashethemet”, ka thënë ajo.

Gërvalla ka thënë se SHBA-të dhe Bashkimi Evropian nuk kërkojnë nënshtrim, por presin ndërtimin e një shteti demokratik e ligjor, si dhe presin vendime të guximshme.

E pas fjalimit të saj, shefi i grupit parlamentar të LDK-së, Arben Gashi, ka thënë se ndonëse Gërvalla e përmendi LDK-në 13 herë, ajo hynë në kategorinë e personave që si parti as nuk e replikojnë.

Debati parlamentar për situatën në veri të vendit është ndërprerë për një pauzë deri në 15:30.

Lajmi i plotë është në sistemin me parapagim.

Si e vlerësoni punën e Liburn Aliut në krye të Ministrisë së Infrastrukturës?
Shumë të mirë
Mirë
Dobët
Shumë të dobët
Voto
67
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024