Kurti: Zvogëlimi i njësisë speciale në veri kur të largohen bandat kriminale
Lajme
Lexohet për: 2 min.
10 muaj më parë
Linku u kopjua

Kryeministri Albin Kurti deklaroi se është për normalizim të situatës, por jo para arrestimit të bandave kriminale. Sipas tij, zvogëlimi i pjesëtarëve të njësisë speciale në veri të Kosovës do të ndodhë, por kërkon punë.

Në debatin parlamentar për situatën në veri, shefi i ekzekutivit u shpreh se policët janë në ndërtesa të komunës, për shkak se jashtë ka banda kriminale.

Kurti u shpreh se nuk mund të tolerohen protestat me thirrje për vrasje e sulmeve nga policëve.

Lajmi i plotë është në sistemin me parapagim.

Serbët në veri kanë filluar protestën të premten (26 maj). Protestuesit me maska e edhe ata pa maska kanë ushtruar dhunë ndaj pjesëtarëve të KFOR-it, Policisë së Kosovës dhe gazetarëve.

Ata kanë hedhur gjësende të ndryshme në drejtim të paqeruajtësve, derisa kanë dëmtuar vetura të mediave.

Si pasojë e protestave të dhunshme, janë plagosur 30 ushtarë të KFOR-it, ndërkohë që, serbët kanë sulmuar edhe Policinë e Kosovës dhe gazetarët.

https://kosovapress.com/admin/kurti-lidereve-opozitare-arrestimin-e-krimineleve-serbe-me-koordinim-apo-pa-koordinim/
https://kosovapress.com/admin/%e2%80%8bsituata-ne-veri-kurti-ne-bratisllave-kemi-bashkepunim-me-aleatet-por-spajtohemi-gjithmone/
https://kosovapress.com/admin/situata-ne-veri-plenkoviq-kerkim-falje-per-agresionin-e-millosheviqit-njohje-normalizim/
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024