Tahiri pyet Kurtin: Me kë vëlla je koordinuar ?
Lajme
Lexohet për: 1 min.
10 muaj më parë
Linku u kopjua

Shefi i Grupit Parlamentar të AAK-së, Besnik Tahiri deklaroi se kryeministri Albin Kurti nuk e ka informuar as presidenten dhe kuvendin për veprimet që ka ndërmarrë në veri. Ai e ka pyetur shefin e ekzekutivit se me kë është koordinuar për të njëjtat, duke i shtuar se ka shkelur edhe dokumentin e strategjisë për siguri kombëtare.

Në debatin parlamentar për situatën në veri, Tahiri shtoi se Policia e Kosovës është përballë bandave kriminale të Aleksandër Vuçiqit, policët të cilët sipas tij, janë vendosur në lajthitje nga kjo qeveri.

Teksa ka përmendur sovranitetin, Tahiri ka komentuar dokumentin e ‘strategjisë kombëtare për siguri kombëtare’, ku tha se thuhet se mbrojtja e sovranitetit dhe integritetit territorial realizohet në koordinim të plotë me praninë e trupave ushtarake të NATO-s.

Shefi i deputetëve të AAK-së, ka theksuar se Kurti nuk mund të bëjë ‘hajgare’ me Amerikën.

Debati parlamentar për situatën në veri po vazhdon.

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024