​Bellingham lojtari i sezonit në Bundesligë
Sport
Lexohet për: 2 min.
1 vit më parë
Linku u kopjua

Mesfushori anglez i Borussia Dortmundit, Jude Bellingham është shpallur lojtari i sezonit në Bundesligë.

Bellingham ishte kyç në luftën e titullit për skuadrës së tij, por një barazim 2-2 me Mainzin në xhiron e fundit të sezonit i bëri ata të humbasin ndaj Bayern Munich.

Ai shënoi tetë gola dhe pesë asistime në 31 paraqitje në ligë këtë sezon pasi Dortmundi përfundoi si nënkampion.

“Çdo vit që kam luajtur në këtë klub përgjegjësia ime është rritur”, tha Bellingham.

“Më duhet të vazhdoj të jem kudo në fushë dhe të përpiqem të jap maksimumin tim për të kontribuar në sulm dhe mbrojtje dhe të përpiqem të kontrolloj lojën dhe të dominoj mesfushën. Shokët e mi të skuadrës, trajnerët dhe stafi më kanë ndihmuar të zhvillohem. Erdha në klub si një djalë i talentuar, por kam shtuar elementë në lojën time që e kanë çuar atë në një nivel tjetër dhe mendoj se kjo u takon atyre. kryesisht.", ka thënë 19 vjeçari, përcjellë KosovaPress.

Bellingham pritet t'i bashkohet Real Madridit këtë verë në një marrëveshje me vlerë mbi 100 milionë euro.

Ai iu bashkua Dortmundit nga Birmingham City në vitin 2020 për 25 milionë funte dhe ka bërë mbi 130 paraqitje për klubin.

Bellingham ka bërë 24 paraqitje për Anglinë dhe ishte një nga lojtarët më të spikatur për skuadrën e Gareth Southgate në garën e tyre deri në çerekfinale në Kupën e Botës në Katar.

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024