Bullgaria fiton dy medalje argjendi në kampionatin evropian dhe botëror
Bota
Lexohet për: 2 min.
1 vit më parë
Linku u kopjua

Ekipi i parë kombëtar i Bullgarisë në gjimnastikën estetike grupore fitoi dy medalje argjendi në Kampionatin Evropian dhe në Kupën e Botës në Gjimnastikën Estetike Grupore në Vantaa. Të dy garat u mbajtën njëkohësisht në qytetin finlandez.

Kampionët e botës të vitit të kaluar Siyana Tabakova, Karina Neikova, Daria Kapsazova, Yana Staykova, Maria Mehlemova, Hristiana Kovacheva, Viktoria Berova dhe Sibila Karpacheva, me trajnere Kristina Tasheva, morën gjithsej 55.600 pikë nga dy paraqitjet dhe mbetën vetëm 0.100 prapa mikpritësve nga Minetit, të cilat ishin të dytat pas kualifikimit të shtunën, por morën medaljen e artë para turmës vendase me 55.700 (27.000 dhe 28.000) pikë.

Bullgaret performuan shumë mirë kombinimin e tyre të ri të dielën dhe arritën rezultatin 27.600, ndërsa të shtunën ishin të parat në kualifikuese me 28.000 pikë. Kështu ato fituan dy medalje argjendi në të dy garat.

Ekipi i dytë përfaqësues i Bullgarisë i përbërë nga Daria Voinova, Nikol Zlatkova, Kristiana Doycheva, Maria Stamenova, Nikol Angelova, Anjelika Kazakova, Raya Srandeva dhe Katrin Taseva përfundoi në pozitën e pestë me 52.600 pikë – 26.650 në kualifikime, dhe 25.950 në finale.

Vendin e tretë në Kampionatin Evropian dhe në atë Botëror e fitoi përfaqësuesja tjetër finlandeze, Gloria, me 53.700 (27.000 dhe 26.700) pikë./BTA/

Si e vlerësoni punën e Arbërie Nagavci në krye të Ministrisë së Arsimit?
Shumë të mirë
Mirë
Dobët
Shumë të dobët
Voto
11
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024