Zgjidhet lojtari i sezonit në Premier Ligë
Sport
Lexohet për: 2 min.
1 vit më parë
Linku u kopjua

Ylli i Manchester Cityt, Erling Haaland është lojtari më i mirë i sezonit 2022/23 në Premier Ligë.

Bomberi norvegjez bëhet lojtari i katërt i Manchester Cityt që e fiton çmimin në fjalë për të mbyllur një sezon debutues fantastik, raporton KosovaPress.

Ylli i Cityt ka qenë pjesë kyçe e fitimit të titullit të pestë në Premier Ligë brenda gjashtë vitesh, duke shënuar 36 gola, dhe duke thyer rekordin e mëparshëm për 34 gola të shënuar brenda një sezoni në të vetëm në kampionatin anglez që mbahej nga Andrew Cole dhe Alan Shearer.

Norvegjezi është gjithashtu lojtari i parë në Premier Ligë që shënon hat-trick në tre ndeshje radhazi në shtëpi, dhe lojtari i parë i Cityt që shënon një hat-trick në derbin e Manchesterit që nga viti 1970.

Haaland bëhet lojtari i tretë radhazi i Cityt, dhe i katërti në përgjithësi, që fiton këtë çmim, pas Kevin De Bruyne në 2019/20 dhe 2021/22, ndërsa Ruben Dias mori nderin në 2020/21. Vincent Kompany ishte i pari, në 2011/12.

Ai e fiton çmimin pasi votat e publikut u kombinuan me ato të 20 kapitenëve të klubit dhe një panel ekspertësh futbolli.

Haaland mundi shtatë të nominuar të tjerë për çmimin në fjalë si De Bruyne, Harry Kane, Martin Odegaard, Marcus Rashford, Bukayo Saka dhe Kieran Trippier.

(3) Premier League on Twitter: "It had to be him! @ErlingHaaland is your @EASPORTSFIFA Player of the Season ? #PLAwards | @ManCity https://t.co/MxI9cpE8QX" / Twitter

A duhet të testohen mësimdhënësit?
Po
Jo
Nuk e di
Voto
262
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024