Presidenti i ri i Malit të Zi zotohet për përmirësimin e marrëdhënieve me rajonin
Lajme
Lexohet për: 4 min.
1 vit më parë
Linku u kopjua

Presidenti i sapozgjedhur i Malit të Zi, Jakov Millatoviq bëri sot betimin në Kuvend, duke marrë zyrtarisht detyrën e presidentit. Ai tha se procesi i Berlinit për vendin e tij mbetet ura kryesore ndërmjet Ballkanit Perëndimor dhe Brukselit, por gjithashtu mund të edhe nismat ekonomike rajonale. Millatoviq shtoi se anëtarësimi i vendit të tij në Bashkimin Evropian është prioritet i të gjitha prioriteteve dhe se afrimi i rajonit tonë drejt BE-së, është ilaçi më i mirë kundër rishpikjes së politikave destruktive të së shkuarës.

Millatoviq e bëri betimin në inaugurim para deputetëve dhe mysafirëve të shumtë. Në mesin e të ftuarve janë liderët e vendeve të rajonit, presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj, presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, presidenti i Kroacisë, Zoran Milanoviq, si dhe anëtarët e presidencës së Bosnje-Hercegovinës, Zheljka Cvijanoviq dhe Zheljko Komshiq. Në inaugurim po ashtu kanë marrë pjesë përfaqësues të autoriteteve ekzekutive dhe gjyqësore dhe të trupit diplomatik në Mal të Zi, si dhe ish-presidentë të shtetit, Qeverisë dhe Kuvendit. Aty u panë edhe të dërguarit special të Shteteve të Bashkuara të Amerikës (SHBA) dhe Britanisë së Madhe për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar dhe Stuart Peach.

Millatoviq tha se nuk duhet dhe nuk do të ketë asnjë devijim nga drejtimet dhe angazhimet e tyre strategjike, të cilat përfshijnë Malin e Zi, si pjesë të familjes euroatlantike.

Sipas tij, Mali i Zi i përket Evropës e cila është e bashkuar në diversitetin e saj. Ai përmendi Procesin e Berlinit si urë kryesore e vendeve tona me BE-në, por nuk përjashtoi as nismat ekonomike rajonale.

“E vetmja rrugë për një shtet ligjor të rregulluar dhe një standard evropian të jetesës është rruga e integrimit evropian. Si president i vendit, unë do të kontribuoj në përmirësimin e marrëdhënieve të fqinjësisë së mirë në rajon, miratimi i sistemit evropian të vlerave dhe afrimi i rajonit drejt anëtarësimit në Bashkimin Evropian është ilaçi më i mirë kundër rishpikjes së politikave destruktive të së shkuarës. Procesi i Berlinit për ne mbetet ura kryesore ndërmjet Ballkanit Perëndimor dhe Brukselit, rivitalizimi i të cilit është jashtëzakonisht i rëndësishëm, para së gjithash në kontekstin e një konfirmimi të ri dhe shtesë të pranisë së Bashkimit Evropian në rajonin tonë. Por jam gjithashtu i mendimit që të gjitha nismat ekonomike ekzistuese ,si dhe të reja rajonale që synojnë bashkëpunim më të ngushtë brenda rajonit tonë mund të ketë... Të nderuar mysafirë të huaj, kryetarë shtetesh dhe qeverish, imazhi i pranisë tuaj sot këtu në Kuvendin e Malit të Zi është mesazhi më i mirë i marrëdhënieve të fqinjësisë së mirë, respektit të ndërsjellët dhe pjekurisë përfundimtare demokratike të rajonit tonë”, tha ai.

https://kosovapress.com/admin/millatoviq-mori-postin-e-presidentit-te-malit-te-zi/

Ndërkohë, kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviq ka uruar presidentin e ri të këtij vendi, Jakov Milatoviq, i cili sot zyrtarisht është betuar dhe ka marrë detyrën. Ai ka shkruar se kjo është ditë historike për Malin e Zi.

https://kosovapress.com/admin/gjukanoviq-takoi-presidentin-e-zgjedhur-mali-i-zi-te-ece-ne-rrugen-e-zhvillimin-evropian/

Abazoviq ka shkruar në Facebook se kjo është ajo për të cilën ata kanë luftuar.

“Kuvendi i Malit të Zi kurrë më i bukur. I gjithë rajoni, si dhe mysafirë nga Evropa dhe e gjithë bota, u mblodhën në një vend. Mali i Zi dërgon një mesazh shumë të bukur. Ëndrra jonë politike është realizuar. Me guxim - Mali i Zi në rrugën e duhur”, ai.

https://kosovapress.com/admin/osmani-dhe-begaj-marrin-pjese-ne-inaugurimin-e-presidentit-te-ri-te-malit-te-zi/
A do te jetë qeveria e ardhshme VV-PDK?
Po
Jo
Nuk e di
Voto
142
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024