​Suedia fituese e “Eurovision 2023”
Kulturë
Lexohet për: 1 min.
1 vit më parë
Linku u kopjua

Suedia është shpallur fituese e “Eurovision 2023”, e përfaqësuar nga Looren, pasi mori më së shumti vota, 583 në total.

E dyta është renditur Finlanda, me 526 vota.

Izraeli mori 362 vota, duke u renditur në vendin e tretë.

https://kosovapress.com/admin/%e2%80%8bduje-ndez-skenen-e-eurovision-2023/

Italia mori 350 vota, ndërkaq Norvegjia u radhit e pesta në listën e finalistëve me 268 vota.

Ndërsa Shqipëria gjithsej mblodhi 76 vota, prej të cilave 59 nga publiku dhe 17 vota nga juritë profesionale.

https://kosovapress.com/admin/shqiperia-ne-finalen-e-eurovision-2023/

Shqipëria në këtë edicion u përfaqësua nga Albina Kelmendi me familjen e vet me këngën “Duje”.

https://kosovapress.com/admin/duje-ne-finalen-e-eurovizion-albina-kelmendi-krenare-per-shqiptaret/
https://kosovapress.com/admin/albina-sjell-emocion-edhe-ne-finalen-e-eurovision-2023/
A duhet të testohen mësimdhënësit?
Po
Jo
Nuk e di
Voto
171
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024