UBT përzgjedhet si model për të prezantuar në konferencën WURI 2023
Lajme
Lexohet për: 2 min.
10 muaj më parë
Linku u kopjua

UBT është zgjedhur si një nga modelet më të mira dhe më të suksesshme për të prezantuar për vlerat sociale në konferencën e World’s Universities with Real Impact 2023 (WURI 2023).

Me këtë rast rektori i UBT-së, Prof. Dr. Edmond Hajrizi do të prezantojë ndërtimin e një ekosistemi inovativ duke përfshirë koncepte të reja të tilla si inovacioni, sipërmarrja, përgjegjësia dhe menaxhimi i krizave.

https://kosovapress.com/admin/ubt-shpallet-finalist-i-cmimit-prestigjioz-young-entrepreneurial-university-of-the-year/

Universitetet e botës me ndikim të vërtetë (WURI) vlerësojnë kontributet reale të universitetit në shoqëri, duke theksuar qasjet kreative dhe inovative të programeve kërkimore dhe arsimore të universiteteve bazuar në gjashtë kategori: Aplikimi Industrial; Krijimi i vlerave të startup-eve dhe sipërmarrjes; Përgjegjësia Sociale, Etika dhe Integriteti; Lëvizshmëria dhe Hapja e Studentëve për shkëmbim dhe bashkëpunim ndërmjet shkollave dhe përtej kufijve kombëtarë; Menaxhimi i Krizave në mes ndryshimeve klimatike; Përparimi gjatë Revolucionit të Katërt Industrial.

https://kosovapress.com/admin/ubt-dhe-eon-startojne-me-versionin-e-ri-te-inteligjences-artificiale/

Vitin e kaluar, në konferencën e WURI 2022, UBT është ranguar në vendin e gjashtë në botë për revolucionin e katërt industrial, duke shënuar kështu edhe një sukses tjetër të Kosovës në arenën ndërkombëtare në fushën e arsimit dhe edukimit.

https://kosovapress.com/admin/ubt-i-bashkohet-rrjetit-te-153-universiteteve-nga-25-shtete-te-ndryshme-te-anetaresuara-ne-unimed/
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024