​Von der Leyen në Kiev: Mirëpres vendimin e Zelenskyt për të shënuar Ditën e Evropës
Ukrainë
Lexohet për: 2 min.
1 vit më parë
Linku u kopjua

Në Ditën e Evropës, presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen po qëndron sot në Kiev, ku do të takohet me presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky.

Kjo është vizita e pestë e Von der Leyen në ish-republikën sovjetike, që kur Rusia nisi pushtimin e plotë në Ukrainë në shkurt 2022.

“Sa mirë të jem sërish në Kiev. Aty ku vlerat që i mbajmë afër, mbrohen çdo ditë… Unë e mirëpres vendimin e presidentit Zelensky për ta shënuar 9 Majin - Ditën e Evropës - edhe këtu në Ukrainë”, ka shkruar ajo në Twitter.

Bashkimi Evropian feston më 9 maj paqen e qëndrueshme mes anëtarëve të tij që pasoi përfundimin e Luftës së Dytë Botërore në 1945, ndërsa Rusia shënon fitoren e saj mbi Gjermaninë naziste me një paradë ushtarake vjetore.

Ukraina u emërua një vend zyrtar kandidat për anëtarësim në BE, vitin e kaluar dhe është në pritje të një vlerësimi nga komisioni nëse përpjekjet e saj për reforma ishin të mjaftueshme për të filluar bisedimet formale të pranimit.

BE-ja po planifikon sanksione të reja ndaj Rusisë, duke kufizuar edhe më tej eksportet.

Ndryshe, zyrtarja e lartë evropiane arriti në Kiev disa orë pasi Rusia lëshoi 25 raketa në Ukrainë - 15 prej të cilave kishin në shënjestër kryeqytetin.

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024