Trajtimi i personave me nevoja të veçanta mbetet sfidë për Shërbimin Korrektues
Lajme
Lexohet për: 2 min.
1 vit më parë
Linku u kopjua

Trajtimi i personave me nevoja të veçanta mbetet sfidë për Shërbimin Korrektues të Kosovës. Kështu thotë raporti i Qendrës Kosovare për Rehabilitimin e të Mbijetuarve të Torturës (QKRMT) me temën “Të drejtat e njeriut në institucionet korrektuese në Kosovë”.

Drejtoreshja e QKRMT-së, Feride Rushiti u shpreh sot se objektiv i këtij monitorimi është të identfikohen shkeljet, me të cilat po ballafaqohen të dënuarit dhe mangësitë e sistemit korrektues.

Ajo tha se nuk u është lejtuar monitorimi i shërbimeve shëndetësore.

Zëvendësministri i Drejtësisë, Blerim Sallahu tha se trajtimi i personave të privuar nga liria është i rregulluar sipas standardeve evropian dhe vazhdojnë përpjekjet për të përmirësuar këtë rregullim, me qëllim që të burgosurit të trajtohen me dinjitet.

Ai tha se ligjet e miratuara për SHKK-në kanë mundësuar rikthimin e disa të drejave shtesë që iu kishin kufizuar të burgosurve.

Ndërsa, zëvendësuesi i drejtorit të Shërbimit Korrektues të Kosovës, Ismail Dibrani u shpreh se qendrat e Shërbimit Korrektues në Kosovë janë më të hapurat ndaj shoqërisë civile.

Ai theksoi se tashmë me rregullimet legjislative të ndërmarra po hartojnë edhe rregullore sipas standardeve.

Fatmire Haliti nga Qendra Kosovare për Rehabilitimin e të Mbijetuarve të Torturës (QKRMT) deklaroi se në përgjithësi ka ekzistuar klimë e mirë në mes të burgosurve dhe stafit korrektues.

Sipas raportit, viti 2022 ka qenë sfidues për trajtimin e personave me çrregullime mendore, sepse këta persona nuk ka pasur hapësira e institucione të veçanta për t’u trajtuar e vendosur.

Sfidë mbetet edhe trajtimi i personave të varur nga narkotikët.

Ajo tha se janë bërë hapa për parandalimin e kontrabandës, por megjithatë, sipas saj, kontrabanda është prezente në burgje.

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024