​Thënie inspiruese për t’u ndjerë të motivuar
Magazina
Lexohet për: 4 min.
1 vit më parë
Linku u kopjua

Me siguri keni dëgjuar se të punuarit fort dhe me zell është një nga çelësat e suksesit. Kur kohët janë të vështira, është e lehtë të vihet në dyshim kjo linjë e të menduarit. Frustrimi do të rritet kur puna juaj e vështirë të mos vlerësohet ose të shpërfillet. Puna e palodhur jo gjithmonë shpërblehet menjëherë, por jep rezultate në të ardhmen.

Gjeni frymëzim nga disa prej njerëzve më me ndikim në histori me këto citate të punës së palodhur nga gjenitë si Albert Einstein dhe Thomas Edison, gurutë e të menduait si Bruce Lee dhe Confucius dhe titanët e biznesit si Henry Ford dhe Oprah Winfrey. Nëse keni nevojë për pak motivim për punë, lejoni që fjalët e tyre të mençura të shkruara më poshtë t'ju ngrisin lart sa i përket motivimit.

Më poshtë i gjeni këto thënie:

 • “Gjërat e mëdha vijnë nga puna e palodhur dhe këmbëngulja. Nuk ka justifikime.” - Kobe Bryant
 • “Çfarëdo që të jetë puna e juaj, bëjeni mirë. Njeriu duhet ta bëjë punën e tij aq mirë sa të gjallët, të vdekurit dhe të palindurit të mos mund ta bëjnë më mirë.” - Martin Luther King, Jr.
 • “Punoni dhe do të merrni atë që ju nevojitet; punoni më shumë dhe do të merrni atë që dëshironi.” - Prabakaran Thirumalai
 • “Nuk është se jam kaq i zgjuar, thjesht merrem më gjatë me problemin.” -Albert Einstein
 • “Puna e palodhur mund talentin kur talenti nuk punon shumë.” -Tim Notke
 • “Unë nuk njoh askënd që ka arritur lart pa punuar shumë. Kjo është receta. Jo gjithmonë do t'ju çojë në majë, por duhet t'ju afrojë shumë afër saj." - Margaret Thatcher
 • "Diamantet nuk janë asgjë më shumë se copa qymyrguri që u ngjitën në punët e tyre." - Malcolm Forbes.
 • “Pa ambicie nuk fillon asgjë. Pa punë nuk përfundon asgjë. Çmimi nuk do t'ju dhurohet. Ju duhet ta fitoni atë.” - Ralph Waldo Emerso
 • “Një ëndërr nuk bëhet realitet përmes magjisë; kërkon djersë, vendosmëri dhe punë të palodhur.” - Kolin Pauell
 • “Talenti është më i lirë se kripa e tryezës. Ajo që e ndan individin e talentuar nga ai i suksesshëm është një punë e madhe.” - Stephen King
 • “Kur jetoni për një qëllim të fortë, atëherë puna e palodhur nuk është një opsion. Është një domosdoshmëri.” - Steve Pavlina
 • “Unë besoj shumë te fati dhe më duket se sa më shumë punoj aq më shumë e kam.” - Thomas Jefferson
 • “Nuk kam ëndërruar kurrë për suksesin. Kam punuar për të.” -Estée Lauder
 • “Të qëndrosh pas shprehive të mira mund të jetë punë e vështirë dhe gabimet janë pjesë e procesit. Mos e deklaroni dështimin thjesht sepse keni ngatërruar ose sepse keni vështirësi për të arritur qëllimet tuaja. Në vend të kësaj, përdorni gabimet tuaja si mundësi për t'u bërë më të fortë dhe më të mirë." -Amy Morin
 • "Gjeniu është një për qind frymëzim dhe nëntëdhjetë e nëntë për qind djersë." -Thomas Edison
 • “Ndonjëherë duhet të heqësh dorë. Ndonjëherë, të dish kur të heqësh dorë, kur të provosh diçka tjetër, është gjeniale. Të heqësh dorë nuk do të thotë të ndalosh. Mos u ndal kurrë.” -Phil Knight
 • “Suksesi nuk është rastësi. Është punë me zell, këmbëngulje, mësim, studim, sakrificë dhe mbi të gjitha dashuri për atë që po bën ose po mëson të bësh.” -Pelé
 • “Frymëzimi është fitimi i papritur nga puna e palodhur dhe fokusi. Muzat nuk janë shumë të besueshme për t'u mbajtur në listën e pagave." - Helen Hanson
 • “Unë kurrë nuk kam marrë një ditë pushimi në të 20-at e mia. Asnjë.” - Bill Gates
 • "Dallimi midis të pamundurës dhe të mundshmes qëndron në vendosmërinë e një personi." - Tommy Lasorda
 • "Sa më i vështirë të jetë konflikti, aq më i lavdishëm është triumfi." - Thomas Paine./AkademiPune/
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024