Përurohet monumenti “Nënë Tereza”, Shima e sjell në Aeroportin e Rinasit
Kulturë
Lexohet për: 1 min.
1 vit më parë
Linku u kopjua

Një tjetër monument ju shtua aeroportit më të madh ndërkombëtar në Shqipëri. Është shtatorja e shenjtores shqiptare "Nënë Tereza" e punuar me mjeshtëri nga skulptori Ilirian Shima.

Realizimin e kësaj vepre, skulptori është munduar ta zbërthejë më shumë elegancë për më shumë se një dekadë.

Për artistin, Shima kjo skulpturë është një nga veprat më domëthënëse pasi lidhet drejtëpërdrejtë me figurën e shenjtores “Nënë Tereza”.

25 prilli daton me 30-vjetorin e vizitës historike të Papës, Shën Gjon Palit II në Shqipëri, i cili u prit nga Nënë Tereza. /rtsh/

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024