​300 milionë kafshë vdesin në vit në testime laboratorike
Lajme
Lexohet për: 1 min.
9 muaj më parë
Linku u kopjua

Sot është Dita Botërore e Mbrojtjes së Kafshëve Laboratorike.

Më shumë se 150 vjet çdo ditë ndaj mijëra kafshëve kryhen eksperimente për qëllime mjekësore, kozmetike, ushtarake dhe industriale.

Çdo vit në botë në eksperimente laboratorike vdesin 300 milionë kafshë.

Eksperimentet laboratorike të cilat shfrytëzohen sot, datojnë që nga shekulli i mesëm, por nuk japin asnjë rezultat.

Dita Botërore e Mbrojtjes së Kafshëve Laboratorike shënohet që nga viti 1985.

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024