Tërshëra, arsyet për ta konsumuar më shpesh dhe të mirat e saj në shëndet
Shëndetësi
Lexohet për: 3 min.
1 vit më parë
Linku u kopjua

Tërshëra është një produkt me bazë drithërash i krijuar nga shtypja e kokrrave të saj. Ato përdoren për përgatitjen e ushqimeve të shumta që i përkasin kategorisë “ushqim i shëndetshëm”.

Tërshëra konsiderohet një "super ushqim" dhe një burim i vlefshëm i shumë lëndëve ushqyese.

Përmbajtja e lartë e vitaminës B

Tërshëra është një zgjidhje e shëndetshme për mëngjes që siguron gjithashtu një sasi të lartë të vitaminës B, e cila është e rëndësishme për funksionimin e duhur të nervave, kujtesë të mirë dhe përqendrim më të mirë. Përmban vitamina B6, B1, B2, B3 dhe B9.

Tërshëra ngop për një kohë të gjatë

Tërshëra është një ushqim i shkëlqyer për dietat e atletëve pasi ato ofrojnë shumë proteina të rëndësishme dhe mund të ndihmojnë në humbjen e peshës.

Tërshëra përmban një sasi të lartë hekuri

Tërshëra e mbështjellë përmban një sasi të lartë hekuri, të ngjashme me atë që përmban mishi. Prandaj, kur tërshëra bëhet pjesë e rregullt e dietës suaj, mund të ndiheni më pak të lodhur dhe mund të ulni rrezikun e anemisë.

Një ndihmë e madhe për shëndetin e thonjve dhe lëkurës

Falë përmbajtjes së elementeve si mangani, zinku dhe bakri, konsumimi i rregullt i tërshërës mund të ketë përfitime për shëndetin e thonjve dhe lëkurës. Ajo gjithashtu vepron si një parandalim i formimit të rrudhave dhe ofron lehtësim për ekzemën.

Përmbajtja e lartë e fibrave

Tërshëra ka një përmbajtje të lartë fibrash të cilat sigurojnë funksionimin e duhur të sistemit të tretjes dhe shërben si një parandalim kundër kancerit të zorrës së trashë.

Ajo ndihmon në mbrojtjen e sistemit vaskular, rregullon presionin e gjakut dhe ul nivelin e kolesterolit të dëmshëm LDL

Acidet yndyrore të pangopura Omega-3 dhe Omega-6 së bashku me fibrat, të cilat përmbajnë rreth 14%, ndihmojnë nga ana tjetër në mbrojtjen e sistemit vaskular, rregullojnë presionin e gjakut dhe ulin nivelin e kolesterolit të dëmshëm LDL.

Një ndihmë e shkëlqyer për ndërtimin e masës muskulore

Tërshëra ka një përmbajtje të lartë proteinash (ajo përmban rreth 16% proteina), me një përbërje optimale aminoacide për trupin e njeriut të nevojshme për ndërtimin e masës muskulore.

/rtsh.al/

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024