Gara: Mosbashkëpunimi i Serbisë, pengesë për fatin e personave të zhdukur
Lajme
Lexohet për: 4 min.
1 vit më parë
Linku u kopjua

Komisioni Qeveritar për Persona të Zhdukur i Republikës së Kosovës (KQPZh) ishte nikoqir i takimit koordinues të projektit “Përkrahja e vazhdueshme e ICMP në trajtimin e rasteve të personave të zhdukur në Kosovë”.

Përpjekjet aktuale në identifikimin e personave të zhdukur u diskutuan në prani të përfaqësuesve të shoqatave të familjarëve të personave të zhdukur, Zyrës së Kryeministrit të Republikës së Kosovës, Ambasadorit Suedez në Kosovë, Zëvendës ambasadorit të Italisë, Shefit të Misionit të Komitetit Ndërkombëtar të Kryqit të Kuq, përfaqësuesve të ambasadës Britanike, si dhe institucioneve të tjera kompetente, si Instituti i Mjekësisë Ligjore, Agjencia e Forenzikës dhe Drejtoria e Policisë për Hetimin e Krimeve të Luftës.

“Në fokus të takimit ishte angazhimi institucional me përkrahjen e partnerëve ndërkombëtarë në 'procesin e inventarizimit të mbetjeve mortore të paidentifikuara' që vazhdojnë të jenë nën kujdesin e Institutit të Mjekësisë Ligjore, fuqizimi i kapaciteteve të Agjencisë Kosovare të Forenzikës, si dhe përkrahja e vazhdueshme për familjarët e personave të zhdukur dhe shoqatat familjare”, thuhet në njoftimin e Zyrës së kryeministrit.

“Udhëheqësi i Njësisë së KQPZh, Kushtrim Gara, duke falënderuar partnerët ndërkombëtarë për përkrahjen, si dhe duke prezantuar angazhimin e institucioneve të Republikës së Kosovës, theksoi se mungesa e informacioneve të besueshme për fatin dhe vendndodhjen e personave të zhdukur me forcë dhe mosbashkëpunimi i Serbisë përbëjnë një pengesë të madhe në ndriçimin e fatit të personave të zhdukur. Që nga janari i vitit 2022 janë identifikuar 3 persona (dy identifikime të reja që ishin në Listën e Personave të Zhdukur dhe një rast konfirmimi), ndërsa në ditët në vijim priten edhe raporte të tjera të ADN-së që do të mundësojnë identifikime të reja, te të paktën edhe 4 personave, viktima të luftës. Po ashtu, në ditët në vijim, pritet të vazhdohet me gërmime në lokacionet për të cilat tanimë janë siguruar urdhëresat nga gjykatat kompetente, me angazhimin e Drejtorisë së Policisë për Hetimin e Krimeve të Luftës dhe Institutit të Mjekësisë Ligjore”, thuhet tutje në njoftimn.

Duke vlerësuar të arriturat e deritanishme, përfaqësuesit e familjarëve të personave të zhdukur me dhunë gjatë luftës, kërkuan më shumë angazhim dhe përkrahje për familjet, si kategoria më e goditur nga lufta.

Drejtori i Programit për Evropë i Komisionit Ndërkombëtar për Persona të Zhdukur (ICMP), Matthew Holliday prezantoi rezultatet e deritanishme gjatë periudhës së projektit dhe theksoi gatishmërinë e ICMP për të përkrahur Republikën e Kosovës. Duke falënderuar KQPZh-në për mikpritjen e këtij takimi, z.Holliday theksoi se ICMP vazhdon ta trajtojë çështjen e personave të zhdukur si çështje të sundimit të ligjit dhe respektimit të të drejtave të njeriut dhe llogaridhënies.

Në takim u theksua angazhimi dhe përkushtimi i Qeverisë së Republikës së Kosovës, KQPZh-së dhe institucioneve relevante për të përmbushur detyrat dhe obligimet në përputhje me legjislacionin në fuqi të Republikës së Kosovës, në respekt të së drejtës së familjarëve për të ditur për fatin dhe vendndodhjen e më të dashurve të tyre, të zhdukur me dhunë gjatë luftës në Kosovë.

Mbi përkushtimin dhe mbështetjen e vazhdueshme të bashkësisë ndërkombëtare në procesin e ndriçimit të fatit të personave të zhdukur gjatë luftës në Kosovë, në veçanti në këtë fazë të rëndësishme të procesit, para të pranishmëve folën edhe Ambasadori suedez, Jonas Westerlund, Zëvendës ambasadori italian, Ugo Ferrero, Shefi i Misionit të KNKK-së, Agim Gashi, dhe Sekretari i Ambasadës Britanike, Edward Lister.

Projekti “Përkrahja e vazhdueshme e ICMP në trajtimin e rasteve të personave të zhdukur në Kosovë” mbështetet nga Ambasada Suedeze në Republikën e Kosovës dhe Ministria e Jashtme e Republikës së Italisë, ndërsa zbatohet nga Komisioni Ndërkombëtar për Persona të Zhdukur në bashkëpunim me KQPZh dhe institucionet tjera kompetente të Republikës së Kosovës.

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024