Itali, sekuestrohen 2 tonë kokainë
Bota
Lexohet për: 1 min.
1 vit më parë
Linku u kopjua

Rreth 2 tonë kokainë, me vlerë tregu mbi 400 milionë euro, u  sekuestruan nga “Guardia di Finanza” (GDF) në Itali.

Kokaina u gjet në det, në brigjet lindore të Siçilisë, nga ushtarë të komandës provinciale të Katanias dhe grupit ajror-detar të Mesinas, shkruan ANSA.

Droga ishte e paketuar, për të shmangur depërtimin dhe fundosjen në ujë, në rreth 70 pako “lundruese”, të shoqëruara nga një pajisje sinjalizuese ndriçuese dhe të mbajtura së bashku me rrjeta.

Ky është një nga zbulimet më të mëdha të drogës që është bërë ndonjëherë në territorin kombëtar dhe marketingu i saj i mëvonshëm do të kishte sjellë, sipas vlerësimeve të hetuesve, të ardhura me pakicë mbi 400 milionë euro.

Pakot ishin parë nga njësitë ajrore-detare.

Më pas, u aktivizua edhe bërthama e policisë ekonomike dhe financiare të ”Guardia di Finanza”-s të Katanias, e cila, me mbështetjen e departamentit të operacioneve aeronautike të Palermos, siguroi bashkëpunim dhe koordinoi operacionet e mëvonshme për sigurimin e ngarkesës.

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024