​Licencimi i mësimdhënësve, MAShTI dhe SBASHK-u ende të ndarë
Tema
Lexohet për: 2 min.
1 vit më parë
Linku u kopjua

Ministria e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit (MASHTI) është duke përgatitur një pako të ndryshimeve legjislative, në të cilën parashihet licencimi i mësimdhënësve. Por kjo iniciativë po kundërshtohet nga Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës e Kosovës (SBASHK), pasi që kalimi nga një licencë në tjetrën realizohet përmes vlerësimit të performancës.

Sipas Ministrisë së Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit pakoe ndryshimeve legjislative, do të ndikojë në cilësi të mësimdhënies dhe të mësimnxënies.

Përmes një përgjigje me shkrim, nga MAShTI bëjnë të ditur se në kuadër të draftit UA për lincencimin e mësimdhënësve parashihen tri nivele të licencave, të cilat vlejnë  vetëm për arsimin parauniversitar. Sipas Ministrisë, në rast se mësimdhënësi kalon nga licenca e karrierës në licencën e avancuar, parashihet edhe një shtesë në pagë.

Ndërsa, kryetari i Sindikatës së Bashkuar të Arsimit, Shkencës dhe Kulturës së Kosovës (SBASHK), Rrahman Jasharaj deklaroi për KosovaPress se do ta kundërshtojnë me të gjitha metodat testimin e mundshëm me shkrim për mësimdhënësit në vend.

Sipas tij, SBASHK-u insiston që të shtohet numri i inspektorëve profesionalë që ata të shkojnë shkollë më shkollë, klasë më klasë dhe të shohin nga afër punën që bënë mësimdhënësi tha Jashari.

Kundër vlerësimit me shkrim (testimit) të mësimdhënësve shprehen edhe nga Instituti EdGuard.

Drejtori ekzekutiv i këtij instituti, Rinor Qehaja, tha për KosovaPress se ka një strukturë aktuale të vlerësimit të performancës.

Në Programin për vlerësim ndërkombëtar PISA, në vitin 2019, Kosova është renditur e treta nga fundi, në rezultatet e publikuara nga programi për vlerësimin ndërkombëtar të studentëve, PISA.

Kosova është vendin e 77-të për cilësi të dobët në arsim, nga 79-të vende të cilat i janë nënshtruar këtij vlerësimi./B.Kodraliu/

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024