“Disa zhvillime janë shqetësuese”, Lajçak flet me KFOR-in e EULEX-in për situatën në veri
Lajme
Lexohet për: 3 min.
1 vit më parë
Linku u kopjua

Përfaqësuesi i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak deklaroi sot se kjo javë për të ishte e qetë, me ç’rast potencoi se ka punuar zbatimin e marrëveshjeve të dialogut. Ai theksoi se disa nga zhvillimet në rajon janë shqetësuese dhe pret që palët të jenë të fokusuara në normalizim të marrëdhënieve.

“Kjo javë në Bruksel ishte relativisht e qetë për mua, gjë që më dha mundësinë të punoj në dokumente të rëndësishme për zbatimin e marrëveshjeve të Dialogut dhe të thellohem më thellë në zhvillimet dhe gjendjet aktuale në rajon. Fatkeqësisht, disa nga këto zhvillime janë shqetësuese dhe presim që palët të jenë plotësisht të fokusuara në normalizimin e marrëdhënieve.”, shkroi ai në Facebook.

Ai tregoi se ka zhvilluar takim me deputetin Parlamentit Evropian, Matjaž Nemec, për të diskutuar perspektivat e tyre për ecurinë e dialogut dhe çështjet e Ballkanit Perëndimor më gjerë në Parlamentin e BE-së.

Tutje, Lajçak tregoi se me komandantin e KFOR-it ka diskutuar për çështjet e sigurisë në veri. E çështja e sigurisë ishte edhe temë e diskutimit të tij me shefin e EULEX-it, Lars-Gunnar Wigemark.

“Është gjithmonë e dobishme të shkëmbeni pikëpamje për të qëndruar të përditësuar mbi zhvillimet më të fundit. Mezi pres t'i drejtohem Komitetit Drejtues Willy Brandt të Grupit S&D së shpejti. Kam pasur edhe biseda telefonike produktive me partnerët tanë në terren, duke kuptuar më mirë gjendjen dhe zhvillimet në veri të Kosovës. Diskutova çështjet e sigurisë me komandantin e KFOR-it, gjeneralmajor Ristuccia, duke përfshirë incidentet e fundit në postblloqe. Siguria ishte gjithashtu në fokus të takimit tim me shefin e EULEX-it, ambasadorin Wigemark. Diskutuam zhvillimet e fundit në Dialog dhe situatën rreth targave, si dhe shkëmbyen shënime për zgjedhjet e ardhshme dhe zhvillimet e tjera në veri të Kosovës. Gjithashtu pata mundësinë të informoj Përfaqësuesen Speciale të Sekretarit të Përgjithshëm për Kosovën dhe Shefen e Misionit të Administratës së Përkohshme të Kombeve të Bashkuara në Kosovë, Caroline Ziadeh, për progresin në Dialog përpara konferencës së saj të rregullt në Këshillin e Sigurimit të OKB-së”, shkroi tutje ai.

Ndryshe, më 18 mars 2023, Kosova dhe Serbia janë takuar në Ohër, ku janë pajtuar për zbatimin e ankesit të marrëveshjes sipas planit evropian. Por, kjo marrëveshje përveç dakordimit nuk është nënshkruar pas refuzimit të presidentit serb, Aleksandar Vuçiq./KosovaPress

https://kosovapress.com/admin/rohde-pajtohet-me-kurtin-zbatimi-i-plote-i-pikave-te-marreveshjes-eshte-i-nevojshem/
https://kosovapress.com/admin/kurti-marreveshja-e-ohrit-duhet-te-zbatohet-plotesisht-dhe-menjehere/
A do te jetë qeveria e ardhshme VV-PDK?
Po
Jo
Nuk e di
Voto
308
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024