​Gjermani, 11 prodhues shqiptarë në panairin “Slow Food”
Turizem
Lexohet për: 2 min.
1 vit më parë
Linku u kopjua

Produktet shqiptare po prezantohen gjatë viteve të fundit në panaire të ndryshme në Evropë, ku në shumicën prej tyre janë vlerësuar për cilësinë dhe prezantimin dinjitoz.

Agjencia shqiptare e lajmeve ATSH raportoi se prodhuesit shqiptarë do të marrin pjesë në panairin “Slow Food” 2023 në Shtutgart, Gjermani.

Lajmin e ka bërë të ditur ministrja e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural e Shqipërisë, Frida Krifca, e cila ka publikuar dhe foto nga mbërritja e prodhuesve shqiptarë në këtë panair.

“Sapo mbërritëm në Stuttgart, Gjermani së bashku me 11 prodhues anëtarë të lëvizjes Slow Food në Panairin “Slow Food” 2023. I bashkohem me kënaqësi këtij grupimi promovues të eksportojmë ushqimin si pasaportë e rëndësishme e traditës, cilësisë, shijes dhe ritualeve të territoreve tona më të thella të Shqipërisë”, shkruan Krifca.

Sipërmarrjet agroturistike në vend po zhvillojnë traditën e “ushqimit të ngadaltë” shqiptar, i cili ka të bëjë me mbajtjen e gjërave që hani në vend, të qëndrueshëm dhe të shëndetshëm.

Ata e bëjnë këtë duke promovuar ushqim të pastër dhe të drejtë dhe biodiversitet. Rilidhja e prodhuesve të ushqimit me ata që konsumojnë ushqimin është një element tjetër i rëndësishëm i lëvizjes së “ushqimit të ngadaltë”. Është një nocion i fuqishëm që mund të ndryshojë perspektivën se si duhet të prodhojmë dhe konsumojmë ushqim.

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024