Irene Khan dënon sulmin ndaj gazetarit Valon Syla
Lajme
Lexohet për: 1 min.
1 vit më parë
Linku u kopjua

Raportuesja speciale për liri të shprehjes e Kombeve të Bashkuara, Irene Khan ka dënuar sulmin ndaj gazetarit Valon Syla.

Ajo ka thënë se kjo është një ngjarje shqetësuese ndërsa ka bërë thirrje që sulmet ndaj gazetarëve të hetohen me shpejtësi dhe në mënyrë efektive.

“Ngjarje shqetësuese. I bëj thirrje autoriteteve të Kosovës që të hetojnë dhe ndjekin penalisht të gjitha sulmet kundër gazetarëve me shpejtësi dhe në mënyrë efektive”, ka shkruar ajo në Twitter.

https://twitter.com/irenekhan/status/1646449599320563714?s=49&fbclid=IwAR0Q6rxzqC2V8EtG33xpx_nP71Cd521BkXm4G4kM4Tr7EVtanfUrwHuTpxs

Gazetari Valon Syla është sulmuar mbrëmjen e së martës në Prishtinë.

Siç është bërë e ditur, ai është ndjekur nga tre persona dhe sulmi ka ndodhur para një lokali në “Bregun e diellit” në Prishtinë.

Si pasojë e sulmit fizik, Syla ka marrë trajtim në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës(QKUK).

Një ditë më vonë është raportuar se personat e dyshuar janë arrestuar.

A do te jetë qeveria e ardhshme VV-PDK?
Po
Jo
Nuk e di
Voto
483
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024