​Bursa Shqiptare e Energjisë Elektrike nis tregtimin më 12 prill
Biznes
Lexohet për: 1 min.
1 vit më parë
Linku u kopjua

Bursa Shqiptare e Energjisë Elektrike (ALPEX) do të nis tregtimin më 12 prill.

Fillimi i tregtimit shënon përmbushjen e një prej objektivave kryesore të Shqipërisë, në kuadër të zbatimit të detyrave dhe angazhimeve të Shqipërisë në traktatin e energjisë së vendeve të Evropës Juglindore, për të cilat aktorë si MIE, ERE dhe OST kanë qenë të angazhuar.

Enti Rregullator i Energjisë (ERE) miratoi këtë javë, në mbledhjen e Bordit propozimin e ALPEX dhe miratoi njësinë kohore të Tregut, që i përket orës 00:00 të 12 prillit, si dita e fillimit të tregtimit në Bursë, raportoi Agjencia Telegrafike Shqiptare.

Operimi i Bursës do të krijojë kushtet për një treg transparent dhe likuid, si dhe do të krijojë mundësinë për zgjerimin me bashkimin e tregjeve të energjisë elektrike me Kosovën, si një fazë e parë, me rajonin dhe më tej, me tregjet e BE-së, në zhvillimin e mëtejshëm të tregut të përbashkët Evropian.

Kjo do të sjellë sfida të reja për aktorët e tregut në Shqipëri, përfshirë edhe Rregullatorin

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024