Çmimet e banesave në Shkup janë rritur për gati 20 për qind
Rajoni
Lexohet për: 2 min.
1 vit më parë
Linku u kopjua

Çmimet e banesave në Shkup janë rritur për gati 20 për qind në tre muajt e parë të këtij viti në krahasim me periudhën e njëjtë të vitit të kaluar.

Të dhënat e Bankës Popullore nw Maqedoninw e Veriut tregojnë se ka rritje të çmimeve të hapësirave për banim në raport me tremujorin e katërt të vitit 2022 për gati 1,5 për qind.

 Të dhënat e Bankës tregojnë gjithashtu se vitin e kaluar, nga janari në mars, çmimet janë rritur për më shumë se 12 për qind krahasuar me tremujorin e parë të vitit 2021, që u pasua me një rritje prej 16 për qind në tremujorin e dytë, më pas me 21 për qind në tremujorin e tretë dhe me 20 për qind në tremujorin e katërt, shkruan Alsat.M

Ky raport është përgatitur nga indeksi i çmimeve të banesave për territorin e Shkupit, bazuar në të dhënat që kanë të bëjnë me shpalljet për shitje të publikuara nga agjencitë që merren me shitje të patundshmërive. Informacionet thonë se ka rritje të qirave, dhe rënie të shitjeve të pasurive të patundshme. Në kryeqytet një metër katror kap çmimin deri në 2000 euro.

A do te jetë qeveria e ardhshme VV-PDK?
Po
Jo
Nuk e di
Voto
305
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024