“Protesta në Hagë, fillimi revoltës publike për mbajtje të lirisë”
Lajme
Lexohet për: 2 min.
1 vit më parë
Linku u kopjua

Shqiptarë të diasporës janë mbledhur në Hagë në mbështetje të ish-krerëve të UÇK-së, gjykimi ndaj të cilëve ka filluar sot.

Veprimtarja Lindita Haxhiu-Zeqiri ka thënë se lufta e çlirimtare ishte e drejtë dhe e përkrahur nga bota demokratike prandaj sipas saj cilësimi si ndërmarrje e përbashkët kriminale dhe përndjekja e çlirimtarëve është kontradiktore.

“Ne ishim viktime kolektive e një shteti gjenocidal. Nuk po kërkojmë as më pak e as më shumë sesa drejtësi. Njëkohësisht, nuk po kërkojmë që t'u mohohet drejtësia viktimave të çfarëdo krimi të kryer gjatë dhe pas luftës për hesape personale. Mirëpo, kërkojmë që përgjegjësia të mos i faturohet martirëve, as dëshmorëve, të cilët vetëdijshëm paguan me jetët e tyre çmimin e lirisë sonë kolektive e as UÇK-së. Nuk lejojmë që liria jonë të cilësohet si ndërmarrje përbashkët kriminale… Kjo protestë është fillimi i shfaqjes se revoltës publike për mbajtje në jo liri të lirisë. Aktivitetet tona do vazhdojnë deri sa akterët e lirisë nuk lirohen e kthehen vendit e familjes”, ka thënë ajo.

Protesta në Hagë është paraparë të vazhdojë deri në orën 13:00.

Si e vlerësoni punën e Arbërie Nagavci në krye të Ministrisë së Arsimit?
Shumë të mirë
Mirë
Dobët
Shumë të dobët
Voto
10
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024