Gjermania mund të bëhet partneri i Ukrainës në prodhimin e hidrogjenit
Lajme
Lexohet për: 2 min.
1 vit më parë
Linku u kopjua

Gjermania po shqyrton mundësinë e zbatimit të përbashkët të projekteve të prodhimit dhe transportit të hidrogjenit me Ukrainën.

Kjo u diskutua gjatë një takimi midis ministrit të Energjisë së Ukrainës, German Galushchenko dhe Sekretarit të Shtetit për Ekonominë, Financat dhe Çështjet Evropiane në Kancelarinë Federale Gjermane Jorg Kukies, raporton shërbimi për shtyp i Ministrisë.

"Ekziston një potencial i madh për bashkëpunim dypalësh në fushën e prodhimit dhe transportit të hidrogjenit. Gjermania po shqyrton projektet përkatëse, duke përfshirë modernizimin e mundshëm të sistemit të transmetimit të gazit ukrainas për transportin e hidrogjenit", thuhet në deklaratë.

Gjatë takimit, palët theksuan gjithashtu rëndësinë e transformimit të gjelbër dhe heqjes së varësisë nga burimet energjetike ruse, si dhe diskutuan fushat e bashkëpunimit në rindërtimin e sektorit energjetik të Ukrainës.

Siç është raportuar, dy dokumente për bashkëpunimin energjetik Ukrainë-Gjermani janë nënshkruar së fundmi në kuadër të Dialogut të 9-të të Tranzicionit të Energjisë në Berlin me pjesëmarrjen e Ministrit të Energjisë së Ukrainës, German Galushchenko.

Në veçanti, Deklarata e Përbashkët për Bashkëpunimin Kuadër ndërmjet Ministrisë së Energjisë së Ukrainës dhe Shoqatës Gjermane të Biznesit Lindor dhe Memorandumit të Mirëkuptimit dhe Bashkëpunimit midis shoqatave të energjisë "të gjelbërta" të Ukrainës dhe Gjermanisë – Global 100% Re Ukraine dhe Gjermane Energjisë së Rinovueshme Federata (BEE - Bundesverband Erneuebare Energie e.V.) – u nënshkruan./ukrinform.net/

A do te jetë qeveria e ardhshme VV-PDK?
Po
Jo
Nuk e di
Voto
4
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024