Erdogan: Putini mund të vizitojë Turqinë për hapin e parë bërthamor
Lajme
Lexohet për: 2 min.
11 muaj më parë
Linku u kopjua

Presidenti rus Vladimir Putin mund të vizitojë Turqinë më 27 prill për t'i dhënë zyrtarisht termocentralit bërthamor Akkuyu statusin e objektit bërthamor, tha të mërkurën presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan.

Ai ka thënë se vizita e Putin-it në Turqi mund të ndodhë më 27 prill.

"Putini mund të jetë i pranishëm më 27 prill, ose ne do të lidhemi së bashku në internet dhe shpresojmë se do të bëjmë hapin e parë," tha Erdogan në një intervistë të transmetuar drejtpërdrejt në transmetuesit turk, shkruan AA.

Erdogan tha se uzina Akkuyu ishte një nga "investimet e domosdoshme" të Turqisë, duke shtuar se objekti do të ndihmonte vendin "të ruajë seriozisht energjinë".

Akkuyu, aktualisht në ndërtim e sipër në provincën jugore të Mersinit të Turqisë, do të jetë termocentrali i parë bërthamor i vendit.

Reaktori i tij i parë është vendosur të jetë funksional në vitin 2023, dhe i gjithë impianti që do të funksionojë deri në vitin 2025. Projekti filloi me një marrëveshje ndërqeveritare në 2010 midis Turqisë dhe Rusisë.

Centrali, që pritet të ketë një kapacitet të instaluar prej 4,800 megavat dhe katër reaktorë, do të fillojë të prodhojë energji më vonë këtë vit.

Në lidhje me luftën e vazhdueshme Rusi-Ukrainë, Erdogan tha se Turqia nuk do të jetë pjesë e konfliktit.

Ai theksoi se Turqia dëshironte ta zgjidhte mosmarrëveshjen me ndërmjetësim.

Turqia, e vlerësuar ndërkombëtarisht për rolin e saj ndërmjetësues midis Ukrainës dhe Rusisë, i ka kërkuar vazhdimisht Kievit dhe Moskës që t'i japin fund luftës përmes negociatave.

Presidenti turk, Rexhep Tajip Erdogan, tha se centrali bërthamor “Akkuyu” është një nga investimet e domosdoshme të Turqisë, duke shtuar se objekti do të ndihmojë vendin të ruajë energjinë.

“Akkuyu”, aktualisht në ndërtim e sipër, në provincën jugore Mersin, do të jetë centrali i parë bërthamor në vend.

Reaktori i parë i “Akkuyus” do të jetë funksional në vitin 2023, ndërsa i gjithë centrali do të funksionojë deri në vitin 2025.

Projekti nisi me një marrëveshje ndërqeveritare të vitit 2010 midis Turqisë dhe Rusisë.

Centrali, që pritet të ketë një kapacitet të instaluar prej 4 800 megavatësh dhe katër reaktorë, do të fillojë të prodhojë energji këtë vit.

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024