​Ukaj: S’pres marrëveshje, Vuçiq do të barrikadohet pas Asociacionit
Intervista
Lexohet për: 2 min.
1 vit më parë
Linku u kopjua

Ndonëse ka nisur takimi trepalësh mes kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, dhe presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, me ndërmjetësimin e zyrtarëve evropianë, në Ohër të Maqedonisë së Veriut, analisti politik, Fidan Ukaj nuk pret që të ketë ndonjë dakordim. Sipas tij, mund të ketë një përafrim dhe një nënshkrim brenda vitit 2024, por nuk do të jetë e afërt pasi Serbia e ka vendosur si kusht të parë zbatimin e marrëveshjes për Asociacionin.

Ukaj për KosovaPress tha se presidenti serb, Aleksandër Vuçiq mund të akuzojë palën shqiptare kosovare si palë e cila nuk po e zbaton marrëveshjen e Asociacionit.

Duke folur për marrëveshjen, Ukaj përmendi edhe nenin 7 të planit franko-gjerman për zyrtarizmin e statusit të Kishës Ortodokse Serbe në Kosovë, që sipas tij, bie ndesh edhe me Kushtetutën e vendit.

Ai tha se nëse kjo pikë do të shkojë në interpretim në Gjykatën Kushtetuese, do ta hedhin poshtë.

Ndërkaq, sa i përket kundërshtimeve që kanë shprehur dy partitë opozitare, PDK dhe LDK në lidhje me planin evropian, Ukaj tha se këtë e kanë bërë për të përfituar ndonjë votë nga të pakënaqurit që kanë votuar Lëvizja Vetëvendosje.

Ai bëri thirrje dy partive të rreshtohen përkrah institucioneve të vendit dhe jo përkrah kryeministrit dhe LVV-së.

Kujtojmë se, pak para takimeve me shefin e diplomacisë së BE-së, Josep Borrel dhe emisarin Lajçak, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka thënë para mediave se në Ohër ndodhet për qëllim të mirë, për të nënshkruar marrëveshje me Serbinë për normalizimin e marrëdhënieve. Mirëpo, ka shtuar se derisa nuk ka tekst të përfunduar për planin e zbatimit nuk mund të ketë marrëveshje.

Ndërkaq, shtetet më të rëndësishme perëndimore i kanë kërkuar dy palëve që të arrijnë dakordësinë për planin evropian, madje për këtë kanë premtuar benefite politike e ekonomike për të dy palët.

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024