NaturKosovo – Promovimi i turizmit të përgjegjshëm për Via Dinarica
Biznes
Lexohet për: 3 min.
1 vit më parë
Linku u kopjua

Këtë javë, në kuadër të projektit NaturKosovo, janë organizuar tre seminare për turizmin e përgjegjshëm në zonën që mbulon projekti: në Komunën e Pejës, Deçanit dhe Junikut. Me kontributin e Shoqatës Italiane të Turizmit të Përgjegjshëm (AITR), kategoritë kryesore të aktorëve të sektorit u përfshinë në një diskutim mbi aspektet kryesore të kësaj qasjeje ndaj turizmit.

Projekti "NaturKosovo: kryeqyteti natyror dhe kulturor në Kosovë dhe zhvillimi i qëndrueshëm i turizmit të Via Dinarica", duke kontribuar në rritjen e turizmit në vend përmes konsolidimit, përmirësimit dhe promovimit të rrugës malore të Via Dinarica, në Parku Kombëtar i Bjeshkëve të Nemuna, synon të promovojë dhe mbështesë një mënyrë të konceptimit dhe të të bërit turizëm që respekton jo vetëm trashëgiminë natyrore të zonës, por edhe komunitetet që e gjallërojnë atë, duke i vendosur ato në qendër të fjalimeve. që kanë të bëjnë me turizmin.

Kjo është arsyeja pse seminaret përfshinin institucione të ndryshme të nivelit vendor dhe qendror që janë të interesuara për vlerësimin e trashëgimisë natyrore, historike dhe kulturore të zonës nga pikëpamja turistike, si dhe ofruesit e ndryshëm të shërbimeve në turizëm, mikpritje dhe sektorët e hotelerisë për organizatorët e aktiviteteve rekreative dhe sportive në natyrë. Aktorët që përfaqësojnë komunitetin rreth Via Dinarica, të cilët projekti synon të ushqejë dhe mbështesë.

Takimet u drejtuan nga Maurizio Davolio, President i AITR, një organizatë që tani mund të mburret me përvojë 25 vjeçare në fushën e shpërndarjes, ndërgjegjësimit dhe trajnimit në lidhje me parimet dhe praktikat e mira të turizmit të përgjegjshëm në botë.

Ky cikël takimesh kishte si qëllim kryesor të gjallëronte një reflektim, një krahasim në lidhje me temat e kësaj qasjeje, për të përcjellë mesazhin themelor të qëndrueshmërisë si faktor konkurrues në tregun e turizmit, për të nxjerrë në pah përvojat dhe burimet ekzistuese në zonë dhe ndoshta për të frymëzuar iniciativat e ardhshme.

Për më tepër, kjo është vetëm një nga mundësitë që projekti vë në dispozicion të bizneseve dhe shoqatave të zonës që punojnë me Via Dinarica, në mënyrë që sasia dhe cilësia e shërbimeve që ato ofrojnë të rritet dhe të përmirësohet, duke arritur të kënaqë një më të gjerë. dhe një numër i ndryshëm turistësh të interesuar për të vizituar dhe zbuluar këtë territor.

NaturKosovo financohet nga Agjencia Italiane për Bashkëpunim Zhvillimor , në bashkëpunim me Ambasadën Italiane në Prishtinë . Ai zbatohet nga një partneritet organizatash Italiane dhe Kosovare të përbërë nga OJQ-të Volontari nel Mondo RTM dhe CELIM , me mbështetjen teknike të UTALAYA Foundation , Italian Alpine Club, Italian National Corps for Alpine and Speleological Rescue ,edhe Italian Association for Responsible Tourism.

A do te jetë qeveria e ardhshme VV-PDK?
Po
Jo
Nuk e di
Voto
485
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024