Vetëvrasja e asistuar u bë e ligjshme në Austri
Lexohet për: 2 min.
2 vite më parë
Linku u kopjua

Në Austri, një ligj hyri në fuqi të shtunën që lejon vetëvrasjen e asistuar për të rriturit që janë të sëmurë përfundimisht ose kanë një sëmundje të rëndë të përhershme.

Parlamenti miratoi ligjin e ri në dhjetor, pas një vendimi të Gjykatës Kushtetuese.

Vetëvrasja e asistuar do të rregullohet rreptësisht. Çdo rast do të vlerësohet nga dy mjekë, njëri prej të cilëve duhet të jetë ekspert në mjekësinë paliative.

Qeveria ka caktuar gjithashtu fonde për të zhvilluar kujdesin paliativ për të siguruar që askush të mos zgjedhë vdekjen nëse ka mundësi të tjera.

Vetëvrasja e asistuar është gjithashtu e ligjshme në Zvicrën fqinje dhe disa vende të tjera evropiane, duke përfshirë Spanjën, Belgjikën dhe Holandën.

Ndihma aktive për vetëvrasje mbetet e ndaluar në Austri dhe rregullat e reja përjashtojnë në mënyrë eksplicite të miturit dhe njerëzit me sëmundje mendore.

Të rriturit që duan t'i japin fund jetës do të duhet të paraqesin një diagnozë dhe të kenë konfirmim se janë të aftë të marrin vendimet e tyre.

Pasi të miratohen nga dy mjekë, ata do të duhet të presin 12 javë për të shqyrtuar vendimin e tyre, ose dy javë nëse janë të sëmurë përfundimisht.

Nëse këmbëngulin në vendimin e tyre, do të mund të marrin ilaçin për vetëvrasje në farmaci pasi të kenë njoftuar një avokat ose noter. Emrat e këtyre farmacive nuk do të bëhen të ditur për publikun.

Vetëvrasja e asistuar në Austri deri më tani është dënuar me pesë vjet burg.

A duhet të ketë zgjedhje të parakohshme?
Po
Jo
Nuk e di
Voto
675
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024