Britania po bën plane për spitale, shkolla për shkak të omicron
Lexohet për: 2 min.
2 vite më parë
Linku u kopjua

Qeveria britanike po bën plane për të futur një situatë emergjente në rast se spitalet, shkollat ??dhe sektorët e tjerë preken nga një mungesë e madhe e stafit mes një rritje rekord të numrit të rasteve me virusin në vend.

Sektori publik po përgatitet për mungesën e stafit në rangun prej 10 deri në 25 për qind, pasi gjithnjë e më shumë njerëz po sëmuren nga COVID-19 ose po i detyrojnë ata në izolim, njoftoi zyra e qeverisë, raporton AP.

Varianti shumë i lëvizshëm i omicron ka shkaktuar një rritje ditore të numrit të rasteve në Britani gjatë Krishtlindjes dhe Vitit të Ri, me një maksimum të ri ditor prej 189.000 të regjistruar më 31 dhjetor.

Përafërsisht një në 25 njerëz në Angli ose rreth dy milionë njerëz, kishin COVID-19 gjatë javës para Krishtlindjes, vlerësoi Zyra për Statistikat Kombëtare.

Në Londër, numri ishte një në 15. Autoritetet në Skoci, Uells dhe Irlandën e Veriut kanë vendosur kufizime në tubime për shkak të omicron.

Ministri i Shëndetësisë Sajid Javid tha megjithatë, se kufizimet e reja janë zgjidhja e fundit për Anglinë, pavarësisht shkallës në rritje të infeksionit.

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024