Që nga fillimi i epidemisë, 289.7 milionë njerëz janë infektuar me COVID-19
Lexohet për: 1 min.
2 vite më parë
Linku u kopjua

Në fillim të vitit të tretë që nga fillimi i epidemisë së koronavirusit, në botë janë regjistruar gjithsej 289.763.038 raste të infektimit dhe kanë vdekur 5.458.447 pacientë.

Sipas Worldometers, 254 milionë e 254 mijë e 134 persona janë shëruar nga efektet e virusit korona.

Aktualisht janë 30 milionë e 50 mijë e 313 raste me koronavirus, nga të cilët 29 milionë e 961 mijë e 377 (99.7 për qind) janë pacientë me një formë më të lehtë të COVID-19 dhe 89.080 kanë një pasqyrë klinike më të rëndë të shkaktuar nga koronavirusi.

Vendet me numrin më të madh të infeksioneve janë Shtetet e Bashkuara (më shumë se 55 milionë), India (pothuajse 35 milionë), Brazili (më shumë se 22 milionë), Britania e Madhe (më shumë se 13 milionë) dhe Rusia (më shumë se dhjetë milionë).

Numri më i madh i vdekjeve që nga fillimi i pandemisë është regjistruar edhe në këto pesë vende, raportojnë agjencitë botërore. Shtetet e Bashkuara janë në vendin e parë, pasuar nga India, Brazili, Britania e Madhe dhe Rusia.

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024