Mijëra persona protestuan kundër bllokimit në Holandë
Lexohet për: 2 min.
2 vite më parë
Linku u kopjua

Mijëra njerëz në Amsterdam protestuan kundër masave të mbylljes të vendosura nga qeveria, duke sfiduar kështu ndalimin e tubimeve.

Përkatësisht, autoritetet lokale e ndaluan protestën, duke thënë se policia ka indikacione se disa protestues janë gati për dhunë, raporton AP.

U dha një urdhër urgjent që të mbledhurit të largoheshin nga Sheshi i Muzeut dhe policia i shpërndau protestuesit në rrugët aty pranë.

Para mbërritjes së policisë, disa pjesëmarrës zhvilluan një pankartë pranë muzeut Van Gogh ku shkruhej "Më pak shtypje, më shumë vëmendje".

Një grup personash me tuta të bardha dhe me maska ??të bardha mbanin disa pankarta, mes të cilave ai që thoshte në njërën anë: “Nuk bëhet fjalë për virusin, por për kontrollin”, dhe nga ana tjetër: “Liri”.

Demonstratat u zhvilluan në të njëjtën ditë kur policia holandeze njoftoi se do të merrte masa për shkak të kërkesave në rritje në lidhje me punën e tyre.

Përfaqësuesit e sindikatës së policisë, megjithatë, thanë se njësitë intervenuese do të vazhdojnë punën nëse është e nevojshme.

Numri i rasteve të reja me koronavirus po zvogëlohet gradualisht në Holandë, e cila futi masat mbyllëse në nëntor dhe i shtrëngoi ato më tej gjatë festave.

Brenda bllokimit, të gjitha dyqanet janë të mbyllura, përveç atyre që shesin gjëra ushqimore bazë, por edhe bare, restorante dhe muze, teatro dhe kinema.

A do te jetë qeveria e ardhshme VV-PDK?
Po
Jo
Nuk e di
Voto
375
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024