Zbulimet më të mëdha shëndetësore të vitit 2021
Lexohet për: 4 min.
2 vite më parë
Linku u kopjua

Vitin e kaluar ne kemi qenë dëshmitarë të përparimit në trajtimin e sëmundjeve të tjera të mëdha dhe të vogla, dhe disa nga zbulimet janë revolucionare.

Një test gjaku që zbulon 50 lloje të kancerit

Teknologjia e re mund të zbulojë shenjat e hershme të më shumë se 50 llojeve të kancerit bazuar në një gjakmarrje të vetme.

Testi i galerisë kërkon fragmente të ADN-së në gjak që mund të sinjalizojnë praninë e kancerit. Këto fragmente gjithashtu mund të tregojnë vendndodhjen e tumorit me "saktësi të lartë", duke i dhënë pacientëve një avantazh në diagnostikim dhe trajtim.

Në provat klinike që përfshinin njerëz të cilët tashmë ishin diagnostikuar me kancer, testi i Galerisë identifikoi 51.9 për qind të kancerit në çdo fazë të zhvillimit. Megjithatë, testi mund të jetë gjithashtu i dobishëm për zbulimin e kancerit që nuk diagnostikohen në kontrollet e rregullta.

Trajtimi i parë për progerinë

Progeria është një sëmundje gjenetike që shkakton disa tipare të plakjes së parakohshme në rreth 400 fëmijë në mbarë botën. Deri vonë, nuk kishte asnjë trajtim për të ngadalësuar përparimin e sëmundjes. Zakonisht është fatale pas rreth 13 vjetësh.

Ilaçi i ri, i cili u zhvillua këtë vit, mund ta zgjasë atë jetëgjatësi me rreth 2.5 vjet. Është ilaçi i parë dhe i vetëm për sindromën e progerisë së Hutchinson-Guilford i miratuar nga FDA dhe funksionon duke parandaluar akumulimin e proteinave detektive.

Këto proteina me defekt, të quajtura progerin, zakonisht shkaktojnë vdekjen e qelizave dhe dëmtojnë zemrën dhe kockat. Fëmijët me progeria zakonisht vdesin nga dështimi i zemrës ose goditja në tru, sipas klinikës Mayo.

Implanti shërues i ACL

ACL është burimi më i zakonshëm i lëndimeve të gjurit, sipas një raporti të vitit 2016 në Journal of Clinical Ortopedics and Trauma.

Lëndimi është sa shkatërrues aq edhe i zakonshëm. Riparimi i një këputjeje të ACL mund të përfshijë më shumë operacione apo edhe rindërtim të plotë, i cili kërkon heqjen e një tendini të shëndoshë transplantimi dhe në këtë mënyrë nënkupton një shërim më të gjatë.

Implanti i ri i gjurit, i cili u miratua kohët e fundit nga FDA, mund "në thelb të stimulojë ACL për të shëruar veten", tha Martha Murray, kryekirurge ortopedike në Spitalin e Fëmijëve në Boston, në një njoftim për shtyp.

Pajisja revolucionare, e bërë nga kolagjeni i gjedhit dhe pikat e gjakut të pacientit, lidh hendekun midis pjesëve të këputura të ACL. Pas një procedure minimale invazive për futjen e implantit, ajo mund të shërojë ACL më shpejt dhe me kënaqësi më të madhe të pacientit nga rindërtimi.

Pilula e re kundër infeksionit mykotik

Shkencëtarët kanë zhvilluar kohët e fundit ilaçin e parë të ri antifungal në më shumë se 20 vjet për të bllokuar rritjen e candida, një kërpudhë që shkakton infeksione fungale vagjinale.

Trajtimi i infeksioneve mykotike pa recetë funksionon në shumicën e rasteve, por disa raste ndonjëherë kërkojnë kohë.

Formula për foshnjat e ngjashme me qumështin e gjirit

Dy shkencëtarë bënë grupin e parë të qumështit të gjirit të prodhuar në laborator këtë vit, dhe kjo përfundimisht mund të jetë një zgjidhje për nënat që nuk munden ose vendosin të mos japin gji.

Është qumështi i parë i edukuar me qeliza me përbërës ushqyes dhe kompleksitetin e qumështit të gjirit. Është bërë nga qelizat e gjirit të rritura në laborator, në mënyrë që të bëhet diçka e ngjashme me substancën e vërtetë.

Megjithëse mund të jetë më kompleks nga ana ushqyese se formula e qumështit e njohur deri më tani, themeluesit nuk pretendojnë se është një zëvendësues i përsosur për qumështin e gjirit. Nuk mund të transmetojë mbrojtje të rëndësishme imune nga nëna tek fëmija. Megjithatë, ajo do të ofrojë një alternativë ndaj formulës kur të dalë në treg.

Themeluesit kanë thënë më herët për Insajderin se presin që ky produkt të jetë në dispozicion të konsumatorëve për rreth tre vjet. Pas më shumë hulumtimeve dhe miratimit nga organet rregullatore, ata gjithashtu shpresojnë të ulin kostot në mënyrë që produkti i qumështit të gjirit të jetë i përballueshëm.

A do te jetë qeveria e ardhshme VV-PDK?
Po
Jo
Nuk e di
Voto
303
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024