Nis kampanja për mbajtje të përgjegjshme të qenve si kafshë shoqëruese
Lexohet për: 2 min.
2 vite më parë
Linku u kopjua

Fondacioni për të Drejtat e Kafshëve në Kosovë ka njoftuar se ka nisur kampanja informuese për mbajtje të përgjegjshme të qenve si kafshë shoqëruese, si masë e rëndësishme për të parandaluar rritjen e numrit të qenve endacak.

Sipas organizatës, pa trajtuar burimet e problemit të situatës së qenve endacak, nuk do të ketë përmirësim të qëndrueshëm dhe të dukshëm të situatës me qentë në rrugë.

“Mbajtja e përgjegjshme e qenve kontribuon ndjeshëm edhe në zvogëlim të numrit të qenve në rrugë, andaj është e rëndësishme që qytetarët të jenë të informuar rreth mbajtjes së përgjegjshme të qenve dhe obligimeve ligjore që qytetarët kanë për kafshën e tyre shoqëruese dhe të njoftohen mbi ndëshkimet që i presin në rast se nuk mbajnë kafshët e tyre siç duhet dhe nëse i braktisin kafshët në rrugë”, thuhet në një komunikatë për media të organizatës.

Fondacioni për të Drejtat e Kafshëve në Kosovë thotë se përmes kësaj kampanje synojnë që të shpërndajnë mesazhin e mbajtjes së përgjegjshme të qenve, si dhe obligimet ligjore të mbajtësve/pronarëve të qenve për kafshët e tyre.

Përveç billbordëve, kampanja do të promovohet edhe përmes posterëve, broshurave, rrjeteve sociale dhe në mediat televizive.

A duhet të ketë zgjedhje të parakohshme?
Po
Jo
Nuk e di
Voto
677
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024