Franca merr kryesimin e BE-së, tre muaj larg presidencialeve
Lexohet për: 2 min.
2 vite më parë
Linku u kopjua

Franca merr sot presidencën e radhës të Bashkimit Evropian, që ndodhet në pështjellim të plotë, që nga rritja e rasteve me Omicron te zhurma e çizmeve ruse në portat e Ukrainës.

“Kjo Presidencë i ofron asaj një platformë të mirëpritur për të nxjerrë në pah rekordin e saj evropian, për t’u dalluar nga disa nga konkurrentët e saj dhe për të sjellë kërkesa të reja dhe ide të reja”, përmbledh Claire Demesmay, studiuese në qendrën franko-gjermane Marc-Bloch në Berlin, raporton atsh.

Nga sot, Franca, pas Sllovenisë, do të kryesojë Këshillin e Bashkimit Evropian (BE) për gjashtë muaj, i cili përfaqëson interesat e 27 shteteve anëtare përpara Komisionit dhe Parlamentit Evropian.

Ajo do të duhet të përdorë ndikimin e saj për të çuar përpara disa çështje dhe për të gjetur kompromise nëse ky ushtrim i ndërmjetësit, shumë i mbikëqyrur, e ndalon atë të jetë gjyqtare dhe palë.

Ministrat francezë do të kryesojnë konkretisht takimet e homologëve të tyre evropianë në fushën e tyre të kompetencës (bujqësi, shëndetësi, punë të brendshme e tjerë).

Kjo është presidenca e 13-të e radhës e mbajtur nga Franca, që nga viti 1958 dhe e para që nga viti 2008.

Ndërkohë, zgjedhjet presidenciale do të zhvillohen më 10 dhe 24 prilli, ndërsa ato legjislative në qershor.

Një skenar i përjetuar tashmë në vitin 1995.

Emmanuel Macron ka shumë të ngjarë të jetë një kandidat për rizgjedhje.

“Franca do të ketë (de facto) një periudhë shumë të shkurtër për presidencën – dhe një agjendë shumë ambicioze. Tre muaj janë shumë, shumë të shkurtër”, vëren Claire Demesmay.

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024