Arrestohet një i dyshuar për krime lufte kundër popullatës civile

Arrestohet një i dyshuar për krime lufte kundër popullatës civile

Policia e Kosovës njofton se nga Drejtoria për Hetimin e Krimeve të Luftës (DHKL), kanë arritur që sot (e shtunë) rreth orës 12:30, në fshatin Lubozhdë të komunës së Istogut të lokalizojnë dhe të arrestojnë të dyshuarin Ž.Z., viti i lindjes 1954, i dyshuar për veprën penale “Krime lufte kundër popullatës civile” të kryer gjatë vitit 1998-1999 në Komunën e Istogut.


“I dyshuari gjatë kohës së luftës në Kosovë në vitin 1998-1999 ka pasur pozitën e komandantit të Nën Stacionit Policor në fshatin Rakosh të Komunës Istogut. I njëjti është sjell në zyrat e DHKL-së ku pritet të intervistohet në cilësi të dyshuarit në prezencë të avokatit mbrojtës”, thuhet në njoftim.

Lexo edhe

Video