Arrestohet në Paris i dyshuari për vrasjen e gazetarit Jamal Khashoggi

Arrestohet në Paris i dyshuari për vrasjen e gazetarit Jamal Khashoggi

Një burrë saudit i dyshuar për përfshirje në vrasjen e gazetarit Jamal Khashoggi u arrestua në Francë të martën, sipas BBC News.

Khaled Aedh Al-Otaibi u arrestua në aeroportin “Charles-de-Gaulle”, njoftuan mediat franceze.

Ai është një nga 26 sauditët e kërkuar nga Turqia për vrasjen e një gazetari.


Ish-roja mbretërore saudite (33) udhëtoi me emrin e tij dhe u ndalua në gjykatë.

Khashoggi, një kritik i shquar i qeverisë në Riad, u vra në konsullatën saudite në Stamboll në tetor 2018.

Arabia Saudite tha se ish-gazetari i Washington Post u vra në një “operacion rebel nga një ekip agjentësh të dërguar për ta bindur atë të kthehej në mbretëri”.

Megjithatë, zyrtarët turq thanë se agjentët vepruan me urdhra nga nivelet më të larta të qeverisë saudite.

Lexo edhe

Video