Lajme   Biznes   Sport   Covid-19   Video   Kulturë   Magazina   Ngjarje

Arrestohen kontrabandistët e dorëshkrimeve antike në Slloveni

Arrestohen kontrabandistët e dorëshkrimeve antike në Slloveni

Policia sllovene dhe hungareze kanë arrestuar pesë kontrabandistë të cilët u përpoqën të fitonin rreth tre milionë euro duke shitur një dorëshkrim fetar nga Lindja e Mesme.

Dy shtetas sllovenë u arrestuan, dy hungarezë dhe një kroat, të cilët u përpoqën të shesin një dorëshkrim që përmbante faqe të falsifikuara, por edhe shumë origjinale më shumë se 1.000 vjeçare, raporton portali 24UR.

Siç është thënë, origjina e dorëshkrimit është ende duke u hetuar.

“Pas një hetimi të gjatë penal, i cili filloi në vitin 2019, pesë kontrabandistë u arrestuan,” tha zëdhënësi i policisë Drago Menegalia.


Hetimi u nis nga Hungaria pasi mori një raport se pesë kontrabandues po përpiqeshin të shisnin tre libra antike në lëkurë të lidhura me motive fetare, gjoja nga Lindja e Mesme.

Pas kësaj, ata kontaktuan kolegët sllovenë të cilët identifikuan të dyshuarit.

Të dyshuarit dyshohet se u përpoqën të gjenin një blerës të mundshëm në Lubjanë, dhe e gjithë kjo u monitorua nga afër nga hetuesit.

Ata u arrestuan në gusht të vitit të kaluar, por për shkak të hetimit, të dhënat nuk janë publikuar ende.

Sipas Menegalia, ekipet mjeko-ligjore po hetojnë saktësisht moshën dhe origjinën e dorëshkrimit, dhe tani për tani është përcaktuar se disa ishin nga shekujt e 7-të, dhe disa nga shekujt 12-të dhe 16-të.

Lexo edhe

Video

error: