Apple sjell surprizën e radhës – një IPad mini

Apple sjell surprizën e radhës – një IPad mini

Biznesi i Apple u rrit me 40 deri në 70 për qind gjatë vitit të kaluar, në varësi të seksionit të vëzhguar.

A13 Bionic është një çipset i ri, i cili është 20% më i shpejtë se modeli i vitit të kaluar.

IPad i ri është edhe 60% më i shpejtë se tableti më i shpejtë Android. Ai gjithashtu ka pamjen e vjetër – skajet e gjera kudo, një aparat të vogël në pjesën e pasme dhe të përparme, por shumë më mirë, thotë Apple, dhe Center Stage është huazuar nga iPad Pro. Tableti është ende shumë i hollë, i bërë nga alumini dhe vjen në disa ngjyra.

IPad i ri ka mbështetje për gjeneratën e parë Apple Pencil, vjen me softuer iPadOS 15 dhe një ekran të përmirësuar, së bashku me një rrjet Wi-Fi gigabajt dhe do të kushtojë vetëm 399 dollarë. Do të vijë për shkollat ​​me një çmim prej 299 dollarë, dhe konfigurimi fillestar i kujtesës është 64 GB, që është dy herë më shumë se gjenerata e mëparshme.

Ekziston edhe iPad mini, një surprizë tjetër

IPad mini tani është në dispozicion në ngjyrë vjollce, rozë, gri dhe ngjyra të tjera.


Ekrani është një retina Liquid 8.3-inç me shkallën më të ulët të reflektimit në industri. Meqenëse iPad mini i ri mori skaje më të holla, TouchID është zhvendosur anash. Motori Neural lejon që ky brez mini iPad të jetë dy herë më i shpejtë se ai i mëparshmi, kështu që edhe pse Apple nuk deklaron se cili çipset është brenda – GPU dhe CPU janë përmirësuar në mënyrë drastike.

Ekziston edhe një port USB Type-C, besoni apo jo! Apple pretendon se kjo është pajisja më e shpejtë në klasën e saj që është bërë ndonjëherë.

Përveç versionit Wi-Fi, ekziston edhe një version 5G iPad mini 2021 i tabletit të ri Apple.

Për herë të parë, iPad mini iPad vjen gjithashtu me altoparlantë stereo, një seri të re kamerash, e cila nuk është e mrekullueshme në megapiksel, por bën fotografi dhe video të shkëlqyera, dhe ne e dimë që Apple nuk dështon kurrë në atë fushë.

Mbështetet gjithashtu një stilolaps Apple, i cili lidhet në mënyrë magnetike në iPad mini dhe e kthen atë në një fletore digjitale celulare dhe jastëk vizatimi. Apple me të vërtetë na befasoi me këto dy premiera, sepse të gjithë ishin të bindur se nuk do të kishte tableta të rinj iPad këtë shtator.

Të dy modelet iPad janë bërë prej 100% alumini të ricikluar dhe nuk do të kenë një karikues në kutinë e tyre.

Lexo edhe

Video