Apple prezanton modelin më të ri të Iphone, hapësira e ruajtës deri në 1 TB

Apple prezanton modelin më të ri të Iphone, hapësira e ruajtës deri në 1 TB

Dizajn i përmirësuar, stabilizimi i sensorit, dizajn më i gjelbër. IPhone 13 ka mbërritur!

Tim Cook prezantoi IPhone 13 të ri, duke theksuar qëndrueshmërinë, rezistencën ndaj ujit dhe jetëgjatësinë e baterisë, me një mburojë qeramike për pjesën e përparme. Rezistenca IP68 është ende atje, siç është Notch, kështu që nuk ka kamerë nën ekran. Kamera e përparme e thellësisë së vërtetë është ende opsioni kryesor i zhbllokimit.

Apple thekson natyrën e gjelbër, me materiale të riciklueshme në pjesë të caktuara të pajisjes. Ekrani është një ekran Super Retina XDR, OLED 800 nits dhe 1200 nits në dritë të ndritshme. Modeli më i vogël mini ka një ekran 5.4 inç, ndërsa iPhone 13, modeli i vetëm pa asnjë prapashtesë, gjithashtu ka një ekran 6.1 inç.


IPhone 13 dhe iPhone 13 mini mundësohen nga një çip me 6 bërthama A15 Bionic (2 bërthama të shpejta dhe katër kursime të energjisë), me performancë më të fortë dhe efikasitet më të mirë, të ndërtuar në një proces prodhimi 5 nm. CPU më e shpejtë në një telefon të zgjuar, deri në 50% më e shpejtë se telefonat më të shpejtë të sotëm. GPU tani është 30% më e shpejtë me GPU me katër bërthama dhe motor nervor me 16 bërthama, të cilat përdoren më së shpeshti në imazhe.

Kamera mbledh 47% më shumë dritë me një kamerë 12 MP f / 1.7, dhe IBYS tani vjen me telefonat iPhone 13 dhe iPhone 13 Mini. Kamera e dytë është ultra e gjerë, si me gjeneratën e mëparshme. Videoja sjell modalitetin Kinematik i cili përmirëson ndjeshëm regjistrimin në brezin e ri të telefonave. Nga gjurmimi i subjektit dhe ndjekja e fokusit te subjektet me fytyrë në kornizë e deri tek efektet e tjera të filmit. Ky opsion është i disponueshëm si në kamerat e përparme ashtu edhe në ato të pasme.

Çipi i ri sjell 1.5 orë më shumë jetëgjatësi të baterisë në modelin mini dhe 2.5 orë më shumë në iPhone 13 falë teknologjive të zgjuara.

Çmimi fillon me 999 dollarë për iPhone 13 Pro, 1099 dollarë IPhone 13 Pro Max, dhe hapësira e ruajtjes do të jetë 128 GB, 256 GB, 512 GB dhe 1 TB.

Lexo edhe

Video