Apple prezanton iPhone 14 të ri, Apple Watch Ultra dhe AirPods

Apple prezanton iPhone 14 të ri, Apple Watch Ultra dhe AirPods

Kompania Apple zbuloi linjën e re të iPhone të mërkurën, së bashku me një orë të zgjuar Ultra të fokusuar në aventurë.

Gjatë një ngjarjeje në Cupertino, kryeshefi ekzekutiv Tim Cook tha se kompania sjell një model të ri iPhone 14 dhe iPhone 14 Plus, të cilat përfshijnë përditësime të kamerës, performancë më të mirë në dritë të ulët dhe një mjet për t’i bërë videot më të qëndrueshme.

iPhone i ri do të ketë gjithashtu jetëgjatësi të përmirësuar të baterisë dhe ekrane qeramike që janë më të qëndrueshme.

Para-porositë fillojnë më 9 shtator dhe versioni më i vogël del në shitje më 16 shtator. Por iPhone 14 Plus nuk do të del në shitje deri në tetor.

iPhone 14 është në fakt i njëjti çmim si iPhone 13 me 799 dollarë (mbi 800 euro), ndërsa iPhone 14 është 899 dollarë, më i lirë se iPhone 13 Pro me 999 dollarë dhe iPhone Pro Max 14 është i njëjtë me iPhone 13 Pro. Maksimumi në 1.099 dollarë (mbi 1.100 euro).

Një tjetër përmirësim i ri është se të gjitha modelet e iPhone 14 në SHBA nuk do të kenë më një kartë SIM fizike dhe do të zëvendësohen me një eSIM që Apple thotë se është më e mirë për sigurinë dhe mund të mbështesë shumë numra telefoni.

Përdorimi ka qenë i kufizuar tani për tani, por kjo tani është vendosur të ndryshojë pasi Apple do të nisë miratimin nga konsumatori.

Kompanitë telefonike tani duhet të përgatiten për këtë dhe të përmirësojnë sistemet e tyre për t’u marrë me këtë zhvillim të rëndësishëm.


Telefonat do të kenë gjithashtu një shërbim të quajtur Emergjencë SOS nëpërmjet Satelitit, i cili lejon lidhjen me shërbimet e urgjencës nëse përdoruesi është jashtë gamës celulare ose Wi-Fi.

Seria e tetë e orës së zgjuar Apple përmban një ekran më të madh dhe më shumë veçori shëndetësore, duke përfshirë një sensor të temperaturës së trupit, i cili është krijuar posaçërisht për gratë për të parashikuar kohën e ovulacionit dhe ciklin e tyre menstrual.

Mund të kryejë gjithashtu një EKG, të masë oksigjenin në gjak dhe të gjurmojë gjumin tuaj.

Apple Watch ka gjithashtu një të ashtuquajtur “zbulim përplasjeje”, që përdoret në rast aksidenti me makinë. Mund të sensorë një përplasje të rëndë dhe të kontaktojë shërbimet e urgjencës dhe të sigurojë vendndodhjen tuaj.

Ora gjithashtu do të jetë rezistuese ndaj notit dhe çarjeve. Kushton të paktën 399 dollarë (rreth 400 euro) për një model alumini dhe 499 dollarë (rreth 500 euro) për një me lidhje celulare. Do të jetë në dispozicion për blerje më 16 shtator.

Apple ka gjithashtu ka prezantuar një orë tjetër të zgjuar SE të ridizajnuar, e cila është më e lirë se Seria 8 e saj kryesore me 249 dollarë (rreth 250 euro) ose 299 dollarë (rreth 300 euro). Ajo përmban një ekran më të madh, një njoftim të rrahjeve të zemrës dhe zbulimin e rënies.

Gjigandi nga Cupertino ka zbuluar gjithashtu Apple Watch Ultra të ri, të krijuar për vrapim dhe eksplorim në distanca të gjata. Ka GPS me frekuencë të dyfishtë dhe mund të lini kunja për t’i bërë të ditur njerëzve se ku jeni.

Apple thotë se ora mund të ketë deri në 60 orë jetëgjatësi të baterisë, në mënyrë që të mund të vraponi një maratonë dhe më shumë me të dhe eksploroni vendet më të largëta në kushte ekstreme të motit. Vjen me koston e lartë prej 799 dollarë (rreth 800 euro).

Një model i ri i Airpods po vjen gjithashtu, i cili do të ketë më shumë sensorë dhe cilësi të përmirësuar të zërit, si dhe një veçori të anulimit të zhurmës. Pajisja  kushton 249 dollarë (249 euro) dhe do të dalë në shitje më 23 shtator.

Lexo edhe

Video