Angli 3-0 Senegal, notat e lojtarëve

Angli 3-0 Senegal, notat e lojtarëve

Do të jetë Anglia kundërshtari i Francës në çerekfinalet të Kampionatit Botëror pasi skuadra e trajneri Gareth Southgate ka triumfuar ndaj Senegalit me rezultat 3-0.

“Tre luanët” ishin skuadër dominuese gjatë 90 minutave dhe nuk e rrezikuan në asnjë moment objektivin e tyre për të kaluar në fazën tjetër, raporton KosovaPress.

Në pesë minutat e fundit të pjesës së parë Anglia realizoi dy gola. Jordan Henderson e hapi serinë e golave në minutën e 38’ dhe pastaj qendërsulmuesi Harry Kane e dyfishoi atë në minutat shtesë duke shkuar në pushim me qetësi maksimale.


Edhe pjesa e dytë dhuroi pasqyrë të njëjtë me Anglinë që kontrollonte lojën dhe Senegalin në anën tjetër që nuk arrinte të rrezikonte portën kundërshtare.

Fitoren e anglezë e vulosi Bukayo Sako i cili në minutën e 57’ shënoi për 3-0 dhe rezultatin përfundimtar të kësaj ndeshje.

Më i miri në fushë në këtë ndeshje ishte mesfushori anglez Phil Foden me notën 8.2, kurse më i dobëti në fushë u vlerësua portieri i Senegali, Mendy me notën e ulët 5.5.

Ja notat e të gjithë lojtarëve pas ndeshjes:

Lexo edhe

Video