Ancelotti flet për punën e Xavit para “El Clasicos” të së mërkurës

Ancelotti flet për punën e Xavit para “El Clasicos” të së mërkurës

Carlo Ancelotti këmbënguli se Real Madrid nuk është favorit për të mposhtur Barcelonën në Superkupën e Spanjës dhe do të shqetësohej nëse lojtarët e tij do të mendonin ndryshe.

“El Clasico” e së mërkurës në Riad do të përcaktojë se kush do të përballet me Athletic Bilbaon ose Atletico Madridin në finalen e Superkupës të dielën.

Madridi fitoi me rezultat 2-1 në “Camp Nou” në takimin e mëparshëm në La Liga në tetor, dhe hendeku midis skuadrave sa i përket pikëve vetëm ka shkuar duke u zgjeruar, transmeton KosovaPress.

“Los Blancos” janë në krye të tabelës së ligës pas 21 ndeshjeve, me Barçën në vendin e gjashtë, 17 pikë prapa rivalëve të tyre me të mëdhenj.


“Do të shqetësohesha nëse lojtarët do të mendonin se ne jemi favoritë, por ata nuk e mendojnë këtë. Ata mendojnë se ne duhet të bëjmë gjithçka për të fituar,” tha trajneri i Madridit të martën.

“Këto ndeshje janë gjithmonë të balancuara, sado që ka një hendek në tabelë, ashtu siç ishte e balancuar edhe ndeshja e ligës. Kur luan një lojë, mund të fitosh, të barazosh ose të humbësh. Loja do të zgjedhë një fitues. Ne duhet të luajmë në nivelin tonë më të mirë. Ne luajmë kundër një ekipi që është i fortë dhe që ka të njëjtin objektiv, që është arritja deri në fund të kësaj gare”, shtoi Ancelotti.

Ky do të jetë “El Clasico” i parë i Xavi-t si trajner i Barçës, ish-mesfushori i “Blaugranas” që ka marrë drejtimin nga e skuadrës pas largimit të Ronald Koeman vetëm dy javë pas humbjes 2-1 në shtëpi.

“Më pëlqejnë ata sepse janë një ekip me identitet, në mënyrën se si Barça ka gjithmonë. Mendoj se ata janë një ekip që do të përmirësohet me kontributin e Xavit,” tha Ancelotti.

“Ata kanë lojtarë me përvojë si Sergio Busquets, Gerard Pique ose Jordi Alba, të cilët gjithmonë i japin shumë skuadrës. Por të rinjtë që ata po i shtyjnë përpara dallohen shumë, si Gavi ose Nico, të cilët mund të kenë një të ardhme të madhe”, përfundoi ish-trajneri i Milanit.

Lexo edhe

Video